| LetsRock a întrebat:

Buna Seara TPU!

As vrea sa imi iau o masina la mana a doua, si nu stiu ce taxe ar trebui sa platesc. Spre exemplu: Vreau sa imi iau o Skoda Fabia 2006 1.3 Benzina Hatchback ~ 2400 Euro. Sa spun ca am banii in mana, ce altceva ar trebui sa mai platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la inmatricularea anterioara nu s-a platit taxa de prima inmatriculare/ de poluare sau timbrul de mediu ori primele taxe au fost restituite, va trebui sa platesti timbrul de mediu, il poti calcula singur folosind calculatorul oficial ANAF, aici:
https://static.anaf.ro/......_2014.html
In plus va mai trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.

1 răspuns:
| Gabitzu246 a răspuns:

Nu stiu ce ar mai trebui sa platesti, dar o sa fie cam puturoasa masina avand in vedere ca are motor 1.3 sincer nu as alege asa, mai degraba un opel astra g cu motor de 2.0 diesel.
La taxe chiar nu stiu ce trebuie sa mai platesti pentru ca depinde si de cel care a avut masina daca are numere valabile, itp etc.