| Maria9Maria a întrebat:

Buna seara TPU! RCS&RDS cei mai mari tepari!
Am si eu o problema cu RCS&RDS si nu stiu cum sa procedez?!
De 2 luni de zile, atat cablul TV cat si net-ul, imi functioneaza dezastruos! Din grila de programe TV mi-au disparut multe canale, iar cele care au ramas, le vad in purici sau intrerupt. Iar la internet, am fluctuatii... cand imi pica net-ul, cand revine. Cand abia incarca o pagina de net, cand n-o incarca deloc! Am reclamat acest lucru la ei, au venit si au remediat problema spunand ca toate astea sunt din vina mea ca nu folosesc serviciile lor in mod corespunzator! Cum naiba?! Ce ii fac eu la televizor? Ma plimb cu el prin casa in brate si ma uit la TV? Iar la net ce ii fac si lui ala? Am bagat cablu prin apa si apoi in laptop? Niste nemernici!
Bun... dupa ce ca de 2 luni nu ma pot folosi de serviciile lor in mod corespunzator desi mi-am platit abonamentul, ma mai si cearta!
Acum iar n-am internet, desi a fost o echipa de la ei la mine acasa acum 2 saptamani si au gasit problema pe afara in cutia aia din hol nu la mine in casa... acum iar nu ma pot folosi de serviciile lor!
Intrebarea mea este: daca contractul la net mi-a expirat, dar nu si cel TV care expira in octombrie anul asta si eu nu le mai platesc factura, ce pot sa imi faca? Ca nu vor sa-mi rezilieze contractul.
Ce pot ei sa-mi faca, ca aici unde am cablu de la ei eu stau in chirie si nimic nu-mi apartine?!
In speranta ca-mi veti raspunde, va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Eu personal le-as spune ca daca nu remediaza ACUM, nu le mai dau niciun ban si gata. Ca nu ai obligatia sa platesti pentru ceva ce nu primesti. Contractul tau cu ei nu mai este valabil.

3 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Acum ti-ai dat seama ca sunt tepari? tragic. Daca contract cu ei este facut de tine nu conteaza ca stai in chirie. Spunele ca vrei sa faci o cerere de reziliere dar vezi ca platesti din cate am inteles 200 lei. Vorbeste cu cei de la romtelecom sau upc si explica-le ca vrei te muti la ei dar rds nu vor sa rezilieze contractul si poate te sfatuiesc ei ce poti face, daca nu se poate in nici un mod atunci ramane sa faci un abonament la romtelecom/upc pe numele altcuiva si sa ramai cu rds pe cap pana in octombrie.

| AlexL28 a răspuns:

Eu nu i-as numi chiar tepari, problema pe care o ai e serioasa insa, iar faptul ca ei nu intervin e ciudat, eu stau la sat si am televiziune de la ei prin satelit si au venit de nenumarate ori la mine sa repare receiverul si au facut-o prompt, dar daca nu platesti iti taie serviciile, iar de reziliat contractul nu poti asa usor, e posibil sa te puna sa platesti in avans lunile ramase si poate si daune, mai bine astepti linistit pana se termina contractul.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Poti sa le spui ca nu esti obligata sa mai mentii contractul cu ei si daca tu vrei sa reziliezi contractul ei trebuie sa iti dea voie sa faci asta. Iar daca nu le mai platesti, s-ar putea sa ti-l taie si nu o sa mai vezi nimic la TV.