| alin1317 a întrebat:

Buna seara tuturor!
Am o vecina careia i-a expirat buletinul. Cum isi poate face buletinul persoana respectiva in contextul in care sotul ei a divortat si ii trebuie (nu stiu unde i-a cerut) certificatul de divort, acesta fiind pe la Braila. Ea este din Bucuresti. Certificatul de nastere il are rupt, cum isi poate face acel buletin pe un an sau cum se face pentru a se angaja iar dupa ce va avea bani sa plece la Braila pentru a recapata actele. Va multumesc frumos!
Ps: nu stiu ce categorie sa aleg, daca am gresit, imi pare rau!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru preschimbarea cartii de identitate are nevoie de certificatul de nastere, hotararea de divort si actul de proprietate a locuintei unde sta ori sa fie luata in spatiu de proprietarul locuintei.
Fara aceste acte nu isi poate preschimba vechea carte de identitate.

| alin1317 explică (pentru Ioandelasal):

Ca sa isi faca buletinul ii cere certificatul si invers. Le luam pe rand: certificatul cum il face fara buletin?
2. Hotararea de divort nu are bani sa ajunga la Braila pentru ca nu munceste pentru ca nu are buletin.
3. Aia cu proprietatea o ia mama ei in spatiu cum a fost pana acum

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru alin1317):

Si pana acum n-a avut carte de identitate? N-ai pomenit in intrebare ca n-ar avea carte de identitate.
Si nu primeste un nou certificat de nastere, doar un duplicat al certificatului de nastere, de la starea civila unde s-a inregistrat nasterea.