| pavdany92 a întrebat:

Salut
am o mica intrebare de 2 zile mi-a fost furat portofelul cu toate actele in el (buletin, certificat de nastere, si permis), acum intrebarea e cum fac din nou rost de ele? pentru ca din cate stiu la buletin imi trebuie certificatul de nastere iar la permis buletinul, dar cum fac rost de certificat inapoi?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Mergi la starea civila si ceri o copie a certificatului de nastere. Trebuie sa dai un anunt la Monitorul Oficial pentru a anula toate actele pentru a nu fi folosite de cine le-a gasit. Ai grija ca se pot face multe marsaveli cu actele tale.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa anunti pierderea la politie. Apoi te duci la starea civila unde ti-a fost inregistrata nasterea si soliciti un duplicat al certificatului de nastere si apoi poti sa-ti faci cartea de identitate (buletin nu se mai face de vreo 20 ani) si permisul. Succes si numai bine!

| cezarelzaharel a răspuns:

Certificatul sse obtine de la casa casatoriilor