| justitiejustitie a întrebat:

Buna seara, unde as putea gasi un model de cerere de suspendare din functie?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Ce model? Te uiti in codul muncii, vezi ce legi privesc aspectul asta si compui. Daca vrei suspendarea din functie, trebuie sa gasesti un motiv pe care sa-l spui (in legislatie este spus -litera -legea). Motivele rezonabile pot fi :nu poti face fata din cauza unor motive familiale (ai copii etc.), nu esti de acord cu sefii(momentan), esti incompetent momentan, etc. Trebuie sa gasesti ceva rezonabil.Suspendarea se refera si la revenire, si precizezi si ce durata te ajuta sa poti reveni. Sau ceri suspendarea cu acordul partilor, adica angajatorul si cu tine ati hotarat de comun acord suspendarea pe termen sau nu limitat.