| leogeorgiana a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati intrucat am unele nelamuriri cu privire la raspunderea civila delictuala pentru pagubele nucleare.As dori sa stiu daca aceasta intervine potrivit dreptului comun ori exista cazuri exceptioanle de raspundere? Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu se aplica regulile de raspundere delictuala prevazute de Codul civil, cu unele deosebiri, avand in vedere ca in acest domeniu raspunderea este obiectiva, la fel ca orice raspundere pentru prejudicierea mediului, respectiv intervine si fara culpa poluatorului si ca este limitata. Pentru detalii poti citi L.703/2001 privind raspunderea civila pentru daune nucleare. Numai bine!