| leogeorgiana a întrebat:

Buna seara.Va rog frumos sa ma ajutati cu un exemplu sau cu orice alt material referitor exonerarea de raspundere civila delictuala intemeiata pe articolul 1363 Cod Civil.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un exemplu concludent ar fi acela cand o persoana, ce lucreaza la un laborator de verificare a unui medicament, divulga ca acesta are efecte secundare ce depasesc eficienta, respectiv face mai mult rau decat bine. In baza art. 1363 C.civ. ar fi exonerat de raspundere pentru divulgarea secretului profesional. Numai bine!