| Punct_Lala_1996 a întrebat:

Va rog sa ma ajuta cu un raspus la problema mea.Am luat parte la un accident rutier iar vinovatul a parasit locul accidentului inainte ca noi sa ii luam numarul de inamtriculare.Masina este dauna iar soferul a scos certificat medico-legal.eu eram in dreapta si nu am patit mai nimic dar am fugit acasa speriata sa nu afle parintii mei.soferul a declarat ca era singur in masina. urmeaza ancheta in care se vor uita pe camere pentru ca il identifica pe cel care ne.a lovit si imi este frica de faptul ca vor vedea ca si eu eram in masina si il vor acuza pe sofer de marturie mincinoasa.Ce sa fac in acest caz si ce se poate intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soferul va spune adevarul si, daca va fi nevoie, tu vei fi ascultata ca martor si va trebui sa spui adevarul.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa spuneti adevarul.Desi conteaza prea putin.

| neIIu a răspuns:

Nu cred ca ai vri-o atributie la ancheta, mai bine era daca ramaneai... Mai ales daca nu erati voi vinoveti. Stai calma, nu poate sa intocmeasca dosar penal pentru marturie falsa. Pina la judecata iti poti schimba marturiile ori de cate ori vrei...scopul lor este sa identifice faptasul.