| anonim_4396 a întrebat:

In data de 20 iulie am avut un accident cu masina. Nu am fost la medicul legist si de aceea nu am primit nici certificat medico-legal. Daca am fii primit acel certificat si s-ar fi constatat ca in urma accidentului au fost si victime, am fii primit bani din asigurarea celui ce ne-a avariat masina? Daca da, la cate zile dupa accident se mai poate merge la medicul legist? Va rog sa raspundeti repede! sad P.S.:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionut2424 a răspuns:

Victime inseamna ca a murit cineva, poate vatamare corporala, pai de obicei se rezolva toate astea imediat dupa accident pana sa se clarifice cazul. daca politia a clarificat totul cu amenzile asigurarile sau ce a fost.nu cred ca mai poti face nimic.da poti lua si bani de la asigurare, nu stiu cum sa iti explic sa intelegi, eu am avut un accident acum vreo 4 ani si am luat ceva bani de la asigurare,dar e mult de umblat, stres, nervi.cel mai bine poti sa te duci la politie sa intrebi, ca nu te mananca nimeni, sau sa suni la asigurare si sa ii intrebi, asa e cel mai simplu sa stii sigur.nu stiu cum a fost cu accidentu dar depinde de cele intamplate acolo.succes

10 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Pe ce lume traiesti tu? sincer acum. te lovesti in accident si nu mergi la medic? sau te vindeca bunica acasa cu urzici si stevie?

| Raluka21 a răspuns (pentru akka4):

Akka4...Daca doar astfel de raspunsuri stii sa dai, mai bine nu te baga straight face. Ce vrei sa fac daca doar acum am aflat ca se poate merge la medicul legist, pentru ca acesta a fost primul accident in care a fost implicata. Si eu nu ma refer ca am fost foarte grav ranita, dar se pare ca tu nu stii care e diferenta intre "medic" si "medic legist". Aaaa, si daca vrei sa stii am fost si la medic, si mi-a dat niste documente in care scrie ca am avut leziuni, bla bla bla, dar eu doar am vrut sa intreb daca se poate merge cu aceste documente la medicul legist. Insa dupa cate vad eu, esti un taran de la coada vacii phbbbbt. Scuza-ma ca iti zic asa, dar acum chiar nu ma pot abtine. Daca ti se intampla tie ce mi se intampla si mie nu stiu cat de fericit erai straight face. Imagineaza-ti cum e sa stai in spital, iar masina ta sa fie facuta praf straight face. Multumeste-i lui Dumnezeu pentru ca nu ti s-a intamplat tie asa ceva, si nu mai da raspunsuri rautacioase.

| akka4 a răspuns (pentru Raluka21):

Raluka21 faza asta cu medicul legist o stie pana si un copil de 15 ani in primul rand. in al 2-lea rand ti-am spus si mai sus, nu traiesti pe lumea asta, daca esti implicat intr-un accident, ai masina praf, esti lovita si tu si nu faci nici un pas. sau poate astepti sa donam noi cate un euro sa iti repari masina si sa iti iei daune; hai sa fim seriosi acum. si raluka draga spuneai ceva de genul daca mi s-ar intampla si mie, pentru cultura ta generala, tu nu ai facut km cu fata, cat am facut eu cu spatele. am mers si prin Romania si prin Europa, cu viteze mari, mici, pana acum nu am avut nici un eveniment. Si sincer sa fiu chiar imi pare rau de tine fiindca vei avea mult de umblat iar sansele de reusita in Romania sunt cam mici (depinde cu cine te lovesti).

| Raluka21 a răspuns (pentru akka4):

Mda, poate am cam exagerat si euhee hee. Si masina mea o sa fie gata saptamana viitoare, si oricum am primit si banii pentru repararea acesteia. Eu doar am pus o intrebare 8-). Si nu iti face griji, daca am avut bani sa platesc inca 1000 de euro pentru restul reparatiilor inseamna ca n-am nevoie sa-mi doneze lumea cate un eurohee hee.

| akka4 a răspuns (pentru Raluka21):

In fine. te contrazici singurahee hee ai primit bani pentru reparatii, ai platit tu 1000 de euro. parasesc acest subiect pentru ca raspunsul asta ma amuza foarte tare si stiu ca nu prea este bine

| Raluka21 a răspuns (pentru akka4):

Da, si tu ma amuzihee hee. Ce nu intelegi? Am primit bani pentru reparatia masinii, dar n-au fost destui, am primit doar 97 de milioane, insa masina a fost avariata 90%, iar banii primiti nu au fost de ajuns, asa ca a mai trebuit sa pun inca 40 de milioanahee hee. Vad ca limba romana devine din ce in ce mai greu de inteleshee hee!

| Empathizer a răspuns:

Daca a fost vorba doar de leziuni minore de parti moi (vanatai, mici julituri), dupa 1-2 saptamani legistul nu mai are ce constata.

Dar daca ai martori ca te-a lovit, accidentul e cu victime, chiar daca nu s-au produs rani grave, iar soferul respectiv poate primi o amenda. Dar tu nu poti incasa daune materiale, daca accidentul nu s-a soldat cu leziuni constatabile de legist, care sa necesite un minim de zile de ingrijiri medicale de care ai avut nevoie. Si, ca sa fii despagubit daca ai ramas cu sechele de durata sau permanente, trebuie sa dai in judecata soferul respectiv. Probabil ca vei pierde, daca nu ai avut rani constatabile dupa atata timp, caz in care ramai cu banii dati pe cheltuielile de judecata.

| teotaur a răspuns:

Da.

| R0byZ00r a răspuns:

Dupa 1 luna se merge

| Raluka21 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri happy. Aaaa, si imi pare rau ca nu v-am putut da tuturor fundita, dar asta e sad