| Annamariaa123456789 a întrebat:

Buna știe careva cate luni de închisoare se face la 2 ani jumate în Polonia se socotește ca la noi in România cu 8 luni la an?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legislatia poloneza dar gresesti privind cum se socoteste la noi.
Nu este vorba de faptul se ca se face doar 8 luni pentru 1 an ci de faptul ca un detinut poate fi liberat conditionat daca indeplineste conditiile, una dintre ele sa fi executat cel putin 2/3 din pedeapsa. In caz ca munceste si indeplineste toate conditiile se poate elibera si dupa ce executa 1/2 din pedeapsa.
Se poate sa existe si in Polonia liberarea conditionata.

2 răspunsuri:
| Annamariaa123456789 explică (pentru Ioandelasal):

A executat un an si 2 luni aproape raporte nu are si in plus lucrează ar avea șanse ca după sărbători sa ii deie drumul? Mulțumesc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Annamariaa123456789):

Ti-am spus ca nu cunosc legislatia penala din Polonia dar poate afla foarte simplu, detinutul sa intrebe la penitenciar.