Întrebare recomandată | Canalaş_Criss_1996 a întrebat:

Stie cineva daca pot plati la casa de asigurari ultimile 12 luni in care nu am avut asigurare ca sa primesc indemnizatie pentru copil? Sunt insarcinata si nu am lucrat pana acum pe carte de munca. Anul trecut am terminat liceul si am facut prostia de a nu imi face somajul.Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate plati retroactiv, nici macar o luna si, pentru a obtine indemnizatia pentru cresterea copilului legea cere sa fi obtinut venituri pentru care ai platit impozit pe venit si nu contract de asigurare, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:"
Ordonanta de urgenta a suferit mai multe modificari, prin legea nr.66/2016, ce vor intra in vigoare de la 1 iulie 2016, dar prevederea citata este aceeasi, in privinta veniturilor, citez:
"Art. 2. - (1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."