| mademoiselle_1332 a întrebat:

As dori sa stiu si eu daca i-ai indemnizatie pentru cresterea copilului in cazul in care sunt studenta anul 2 la zi si insarcinata in 4 luni... specific ca nu am lucrat nu am carte de munca...va multumesc.

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Tocmai s-a adoptat o astfel de hotarare, in urma cu vreo 4-5 saptamani. Obiectul ordonantei era modificarea legii, in sensul asimilarii elevelor si studentelor care devin mamici. Exista insa o neclaritate: se pare ca varsta maxima pentru studente este de 26 de ani. Adica nu poti fi studenta peste 30 de ani si sa beneficiezi de indemnizatia asta. Cel mai bine, te duci si intrebi la o agentie pentru ocuparea fortei de munca, sau la biroul de asistenta sociala de la Primarie.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu ai lucrat nu ai sanse, dar e bine sa te interesezi poate sa mai modificat ceva intre timp.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Studiile universitare sunt asimilate stagiului de cotizare doar cand acestea sunt finalizate cu examen de licenta. Daca ai fi nascut dupa absolvire si dupa sustinerea licentei, ai fi beneficiat de indemnizatia pentru cresterea copilului. In acest caz, din pacate nu indeplinesti conditiile cerute de lege.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Cred ca nu iei.eu am avut 7luni pe cartea de munca cand am nascut si nu am luat decat alocatia 200ron/lunar si la inceput 150RON trusoul si inca 200RON prima de mamica.si astea doar cand depui dosarul pentru alocatie.

| madonica a răspuns:

O asemenea intrebare a mai fost pusa iar raspunsurile au fost categoric Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a promulgat legea pentru mamele studente. legea nr 240 din 10 iunie 2009 aparuta in monitorul oficial in 15 iunie 2009... ia si te intereseaza si povesteste ne si noua