| anonim_4396 a întrebat:

Buna stimatilor.
Din motive personale am confesat medicului de familie ca am consumat drog si doctorul a spus ca trece pur si simplu "consum de drog" pe fisa medicala iar acum stau in paranoia puternica fiindca imi e frica.
(am scris lucrul in sine ciudat sa nu caute cine nu trebuie).

Exista vreun risc pentru viitor precum nu voi putea sa ma angajez datorita verificarii medicale de inaintea angajarii sau sa fiu trecut sub investigatii datorita fisei medicale?
Sau orice posibilitate reala...

Doctorul a spus ca nu imi va afecta angajarea in viitor dar nu stiu daca sa ma incred total.
Nu am fost prins de politie, doar am recunoscut medicului.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mai consumi nu iti va afecta viitorul. Poti fi afectat doar daca esti consumator constant de droguri, mai ales dintre cele de risc sau mare risc.

| doctorandus a răspuns:

E secret medical. Trebuie aprobarea unui judecator ca personalul nemedical sa se uite ce-a scris acolo.

| StrongHeart a răspuns:

Ai mai consumat ceva de atunci? Poate de acolo sa vina starea asta? Daca esti off drugs sau sober cum se zice si doctorul ti-a spus ca nu iti va afecta angajarea,ai incredere in el.
Sa stii ca ei sunt pregatiti,de exemplu,cand cineva face supradoza,pe ei ii intereseaza sa vindece pacientul cat inca se poate face ceva,nu ii intereseaza implicatiile legale,ei nu vor sa te bage pe tine la puscarie,multi nu suna de frica si mor, deci mai bine spui adevarul pentru ca intotdeauna iese la iveala, iar in cazul tau daca i-ai spus, pe el ar trebui sa-l intereseze doar in scop medical daca ai luat sau nu ceva, nu e in interesul lui sa iti faca o imagine de drogat sau ce crezi tu.

| AnastasiaK a răspuns:

Tocmai din considerente medicale consumul NU e ilegal. E ilegal sa le detii si sa faci trafic. Astfel daca ai o problema, poti apela linistit la doctor, iar politia nu e implicata. Bine, e la mintea cocosului ca daca le-ai consumat de bunavoie si nesilit de nimeni, automat le-ai si detinut, dar nu se abordeaza problema asa. E mai presus sanatatea in cazul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz ca suna prea grav mai dau cateva detalii.
Nu am fost niciodata la supradoza.
Nu a fost o substanta puternica.
Sunt perfect lucid acum si de la relativ mult timp.
Nu am fost dus la medicul de familie ca o interventie ci doar am mers eu cu alta problema si a venit intrebarea daca am consumat ceva iar eu am raspuns da.
Ce ma intereseaza acum este sa stiu daca imi va afecta viitorul in vreun fel deoarece asta este frica mea.

| Dana2103 a răspuns:

In momentul in care recunosti,nu comiti o ilegalitate. Daca nu mai continui, nu vor afla viitorii angajati. Nu are ce sa ti se intample. Important este sa nu le detii ca pot ajunge pe mana altcuiva si sa i se faca rau sau sa comita crime pe acele droguri. De altfel, si daca le distribui fie contra cost, fie gratis, e ilegal.