| Curious2 a întrebat:

Buna supravietuitorilor, Hong Kong este o regiune independenta de China?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oficial : Regiunea Administrativă Specială Hong Kong a Republicii Populare Chineze

sau regiune autonomă de pe coasta de sud a Republicii Populare Chineze

deci NU independentă

| valentingb a răspuns:

Nu mai este începând cu data de 21.05. 2020
Deși oficial Hong Kong este încă administrat separat, noile legi au normalizat legile chineze în Hong Kong, profitând de slăbiciunile Angliei, care are încă drept de supraveghere asupra teritoriului până în 2047.
Noile legi de securitate au distrus democrația in Hong Kong, iar unicuk răspuns al coroanei a fost intenția declarată de a oferi pașapoarte și cetățenie britanică locuitorilor insulei.
Dacă geopolitica e o pasiune pentru tine, îți recomand un canal de Youtube independent, CaspianReport
https://www.youtube.com/user/CaspianReport