| Gopo9 a întrebat:

Stiu ca dacă nu ai cartea de identitate asupra ta și îți dai datele de identificare nu vei fi amendat. Stiam ca legea spune ca dacă mergi cu bicicleta trebuie sa ai asupra ta cartea de identitate,, buletinul,,.E valabil...ma refer la biță...sau aici te amendează chiar dacă oferi polițistului datele de identificare?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca dai datele corecte, nu te amandeaza.
Dar te poate amenda daca faci vreo greseala referitor la circulatie.

| Simpatic a răspuns:

Ar trebui sa ai asupra ta CI-ul!
in unele cazuri am vazut politisti care au acceptat sa vada CI-ul ca poza pe telefonul cuiva! desi in opinia mea nu e procedura corecta happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde peste ce politist dai

| dullcat a răspuns:

Ce lege spune asta?

| Standt a răspuns:

"dacă nu ai cartea de identitate asupra ta și îți dai datele de identificare nu vei fi amendat"
Serios? Indiferent de infractiune? Nu e chiar asa cum vrei tu.
In plus, CI e data sa o ai mereu asupra ta sa te poti identifica.