| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, acum câteva zile am fost la cumpărături la Auchan, un cos plin, fiind aglomerat am mers la casele rapide, la ieșire am fost oprit de pază deoarece nu am scanat unele produse din neatenție, am plătit 270 iar valoarea totală era în jur de 400 de lei, a fost refăcut coșul și bineînțeles am plătit diferența, paguba fiind peste 100 de lei a fost chemată poliția care mi-a întocmit proces verbal pentru furt dar au scris în el că a fost din neatenție. Nelămurire mea este ce se va întâmpla? Voi avea înscris în cazierul judiciar sau dosarul va fi clasat. Menționez este prima abatere și au scris domnii că este din neatenție, greșeală

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca de data asta vei scapa fara sa fii condamnat, avand in vedere valoarea mica si faptul ca paguba a fost recuperata pe loc.
Daca nu ti se intocmeste dosar penal si nu esti condamnat definitiv nu se inscrie nimic in cazierul judiciar, in acesta se inscriu pedepsele penale.

| darrio2007 a răspuns:

Hm, neatentie!

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ce se va intampla?
Se considera furt calificat si ti se face dosar penal.
Domnii care au scris "din neatentie, greseala" au facut-o ca sa-ti mai dea o sansa, sa nu primesti pedeapsa mare, dar acum ramane la latitudinea celui care investigheaza cazul, fiindca sincer, nu poti sa pui ceva nescanat in geanta, ca doar il iei din cos cu mana,, unul cate unul si-l scanezi, nu versi tot cosul incarcat in geanta.
Ma rog, ai riscat si ai fost prins, dar data viitoare cand repeti figura si esti prins, ai grija ca poti ajunge la puscarie.
In ocrice caz, la Auchan nu mai poti face cumparaturi. Cred ca ti s-a spus deja asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai gresit trebuia sa stai la coada ce daca era lume multa asa este in perioada asta a sărbătorilor aglomerat, va credeti jmecheri si atotstiutori asta este reala problema a româ nului, prostii stau la rînd cu orele sa i si plateasca cinstit produsele din coș, tu vrei sa le arati ca esti mai destept decat toti, e uite ca te au dat de gol aparatele lor sa declansat alarma si ce sa vezi din neatentie tu ai "uitat" sa scanezi produsele, adevarul este ca ai vrut sa le dai o țeapă sa furi mai exact ca ai vazut ca este aglomeratie si ce ai zis da i in p mea de idioti ăstia din Auchan ca nu se prind ei la cîtă lume este mai verifica dracu, e uite ca ai fost prins te ai facut rau de tot de rahat pentru 130 de lei sa fi luat la rost de politie si ti a facut proces verbal sigur o sa ai repercusiuni la angajare daca o sa scoti cazierul si o sa scrie ca ai vrut sa furi nu te angajeaza nimeni, in loc sa fi baiat cinstit si la locul tau stateai la coada ce era asa greu ca nu ai 90 de ani, dar asa se întimplă cu voi ăstia jmecherasi care se laudă cu găinării, e acum lauda te ca ai cazier, halal om.

| Dgecko a răspuns:

Cum sa nu scanezi produse in valoare de 130 lei?
Vrei de fapt sa afli ce consecinte vei suporta, nu?
Are dreptate colega cand spune : "ai riscat si ai fost prins, dar data viitoare cand repeti figura si esti prins, ai grija ca poti ajunge la puscarie."
Sa-ti fie învățătură de minte!