| Iordacheionelmarian a întrebat:

Bună TPU, acum vreo 18 ani am pus o poarta din tabla cu doi stâlpi de fier și acum vreo 3 ani vecina mea mi-a îmbrăcat un stâlp în beton și celuloza fără permisiunea mea și acum 5 luni mi-a căzut poarta cu stâlpii de fier și cu betonul ei și mam hotărât să pun alți stâlpi și altă poartă, de vreo săptămână mă tot amenință că dacă nu îî dau bani să reîmbrace stâlpul în beton va chema poliția, întrebarea este: pățesc ceva dacă cheamă poliția?, menționez că am dovezi (poze) cu stâlpul înainte să fie îmbrăcat în beton. Dau FUNDĂ

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar trebui sa mai spui 2 detalii importante, respectiv cine este proprietarul terenului pe care este poarta si ce treaba a avut vecina cu stalpul tau de poarta, de tu nu ai actionat atunci.
Spune aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt proprietarul terenului, și nu am acționat atunci deoarece era pe numele lui mama proprietatea cu terenul și mama nu a acționat deoarece nu o interesa, casa vreme de 9 ani a fost în chirie pe urma în 2019 a murit mama și am devenit eu proprietarul terenului

| Iordacheionelmarian explică (pentru Iordacheionelmarian):

Eu sunt proprietarul terenului, și nu am acționat atunci deoarece era pe numele lui mama proprietatea cu terenul și mama nu a acționat deoarece nu o interesa, casa vreme de 9 ani a fost în chirie pe urma în 2021 a murit mama și am devenit eu proprietarul terenului

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Atunci nu patesti nimic.
Si spune-i vecinei ca daca te mai agaseaza o sa-i faci plangere penala pentru amenintare.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar pana sa ii imbrace ea in beton si celuloza( nu inteleg ce fel de celuloza), cum de a stat poarta?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca este poarta ta, ea poate sa ceara si celui de sus bani, ca nu este obligat nimeni sa-i dea nici un ban. Ea a facut un abuz cand a imracat stalpul. Poate sa cheme si pe cei de la ONU sau NATO, ca nu poate sa-ti faca nimeni nimic. Chiar daca n-ai autorizatie pentru construirea portii, deoarece au trecut deja 10 ani, nici amenda nu poti sa primesti.

| Anonim8789 a răspuns:

Suntem în România. Nu o sa facă nimic politia maxim îți dă o amenințare și pleacă. Nu e chiar atât de grav, ati zis ca a îmbrăcat un stâlp în beton fără permisiune deci dacă vine politia poți sa le zici asta. Însă nu prea cred ca va suna la politie, vrea doar sa te facă sa i faci pe plac.