| Menda a întrebat:

Am fost prinsă de controlori şi mi-au dat amendă.Ce se întâmplă dacă nu plătesc amenda? Am 18 ani şi nu am bunuri pe numele meu.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda va fi trimisa la organul de impozite si taxe de la primarie si se va incerca executarea silita. Daca nu te pot executa silit, din lipsa bunurilor mobile executabile silit (salariu, conturi in banci, etc) atunci pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, se poate da pana la 50 de ore.

| darrio2007 a răspuns:

Vei plati cand vei avea nevoie de o adeverinta.Pentru somaj, de exemplu.Intreaga.Daca o plateai imediat plateai doar jumatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa vezi tu cat o sa platesti cand o sa ai nevoie de orice adeverinta de la finante

| matrix100 a răspuns:

Mai bine plateste-o. cel mai bine era de platit repede pentru ca plateai doar jumate. cu statul nu te joci.