| Badpornyy a întrebat:

Buna TPU! Am o îndoiala. M-am angajat acum 3 luni jumate la o fabrică (atât am lucrat până în prezent) și o să îmi expire contractul pe 17 mai. Eu o să plec după ce îmi expira contractul. Întrebarea e pot cere zile de concediu până plec în 17? Daca da, cam câte zile pot primi? Credeți că având în vedere că mai lucru 2 săptămâni poate să îmi zică să nu mai vin sau cum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita concediul de odihna aferent timpului lucrat dar firma, daca are nevoie de tine, poate sa nu ti-l acorde.
Daca nu ti-l acorda trebuie sa ti-l plateasca in data lichidarii.
Cate zile de concediu ai putea primi depinde de durata anuala a concediului de odihna prevazuta in contractul individual de munca, daca nu este prevazuta atunci aceasta ar fi, conform Codului muncii, de 20 de zile lucratoare pe an. Avand in vedere ca vei fi lucrat cca o treime de an atunci ai putea primi 6 zile lucratoare.