| Micutza_5619 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu o parere in legatura cu concediu prenatal. Daca am lucrat un an de zile din 2011-2012) apoi pana in prezent nu am mai lucrat(in prezent sunt angajata de 2 luni de zile) pot beneficia de concediu prenatal sau nu se ia in considerare acel an lucrat.

Funda pentru cel mai bun raspuns.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o parere ci o prevedere legala din OUG 158/2005, privind concediile medicale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."
Concediul de maternitate, format din concediul prenatal si de lauzie (postnatal) este prevazut la art.2 alin.(1), lit.c), asa ca vei beneficia de acest concediu si de indemnizatia aferenta.