| Nicuseba a întrebat:

Salut!
Acum aprox 2 sapt m-am îmbolnăvit cu o boală la ficat, m-am operat și mai am aprox 2sapt-o lună de recuperare în spital și aprox o luna de recuperare acasă.
Am lucrat 8 ani la o firmă cu, contract de munca
După cei 8 ani de zile de lucrat, m-am angajat la o altă firmă aprox 4 ani, 6 luni nu am mai avut contract de munca, acum 3 luni (25 iul)m-am angajat la o firmă până pe 28 Octombrie când am aflat că am luat boala
Voi primi concediu medical sau NU?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Concediul medical îl primești indiferent de perioada lucrată. Nu firma decide dacă ți-l oferă sau nu. Angajatorul este obligat să-l acorde, dacă medicul decide astfel.
Însănătoșire grabnică!

| Nicuseba explică (pentru adryang78):

Păi,am văzut pe net că trebuie să am 6 luni lucrate

| adryang78 a răspuns (pentru Nicuseba):

Nu există o astfel de prevedere în Codul Muncii. N-ai văzut sau n-ai înțeles bine.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca oriunde ești angajat primești concediu medical în astfel de situație.