| Ursulet2019 a întrebat:

Am o intrebare nu foarte precisa, din acest motiv rog sa raspunda doar persoanele care au trecut prin asta sau macar inteleg ceea ce eu vreau sa aflu.
Vreau sa-mi sugerati mai multe modalitati prin care eu pot afla lucruri despre o persoana (fara ca ea sa stie), stiind doar PRENUMELE, orasul in care sta, studiile, insa nu unitatea de invatamant exacta si numarul de la masina.
Astept propuneri pertinente fiindca e o problema serioasa, insa FARA POLITIE!
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand cauta pe internet cu elementele pe care le stii, s-ar putea sa ai noroc si sa afli mai multe.
In al doilea rand s-ar putea sa afli cunostinte comune, desi prin aceasta persoana respectiva ar putea afla ca te interesezi de ea.
Si in al treilea rand poti apela la un detectiv particular dar acesta costa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prenumele - îl au nenumărate persoane din localitate.
Studiile- a terminatmsau nu, căci dta spui de unitatea de învățământ, dar nici pe asta nu o cunoști exactă.
Știi ce număr are la mașină, dar nu vrei să contactezi poliția. Pe ei chiar dacă îi contactezi nu o să îți spună cine o deține mașina, doar dacă ai o pilă acolo.
Ei, vrei să identifici persoana, probabil, să afli date personale pe baza acestor indicii.
Doar pe baza acestor date, nu ai cum să afli mai mult despre o persoană.
Dar dta știi mai multe, căci ai interacționat cu ea, ca să știi atâtea despre ea.
Dacă mai adaugi ceea ce știi, la aceasta, trebuie să pornești pe baza a tot ce știi, să cauți în teren, căci pe TPU, nici o șansă.

| Ineys a răspuns:

Daca nu stii macar cum arata e fara speranta. Prenume, studii si oras, cel putin 20 de persoane pot avea asta in comun, daca nu mai multe ( in functie de marimea orasului ).

| Ursulet2019 explică (pentru Ineys):

Normal ca stiu cum arata

| Speranta12 a răspuns:

Dream on!

| adelina29 a răspuns:

Nu știu la ce date anume te referi dar îți voi face o sumarizare realistă a situației.
Tot ce poți face e să-i aflii numele întreg prin intermediul rețelelor de socializare, presupunând că știi cum arată persoana, măcar aproximativ. Prin multă răbdare și în principiu, prin eliminare, sigur dai acolo de acel cineva. Cel mai indicat este Facebook-ul și sperând că nu-l cheamă Andrei, câți, ex: "Ion din Vaslui", pot exista totuși?
După ce faci asta, te folosești de internet și cu datele generale pe care le deții deja, precum județul de care aparține (din nr. mașinii), îi aflii adresa cu un search pe Google, Pagini Aurii sau Pipl.
Tot ce depășește asta nu se poate realiza fără intervenția autorităților și dacă nu mă înșel, și intră ușor sub categoria violării vieții private din Codul Civil. Nu garantez dar consider că nu merită să te riști cu ilegalități.