| rhino50 a întrebat:

am o intrebare : "Pot fi modificate legile in favoarea unei persoane/institutii foarte importante?"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal nu pot fi modificate, pentru a favoriza pe unii in detrimentul altora, dar se poate intampla aceasta, daca favorizatul are o foarte mare influenta asupra unor parlamentari.

| Eastwood a răspuns:

Daca are bani si putere, normal.
Legea ar trebui respectata de oricine si daca e incalcata sa fie pedepsita persoana respectiva indiferent de ce statut are, dar la noi in tara orice e posibil, se schimba legi de la un an la altul, altii scapa basma curata, unii inchisi pe nedrept!

| alexandrualind a răspuns:

Doar deputatii si senatorii fac legi.