| Mimo2 a întrebat:

Cum mai sta treaba cu mașinile modificate in România?
Sunt legile si polițiștii chiar așa severi?
Pasionați pe aici?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aceeasi mentalitate de invechiti au. Dar sant care le modifica si tot trec ITP ca spaga a ramas la ordinea zilei

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Sa respecti legea si sa faci modificări omologate de RAR pentru siguranta in trafic inseamna mentalitate învechită?

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Hai sa fim realisti. o masina daca vrei sa o lasi mai jos cu suspensii dure nu se poate ca afecteaza siguranta si nu ramane stabila, daca vrei sa-i pui body kit nici ala nu e bun. De motor nu zic nimic nu am treaba cu el dar macar atat puteau sa lase omu macar sa isi faca suspensie reglabila sa isi lase masina joasa ca nimeni nu a murit in USA sau uk pe seama asta. Mai mult in uk vezi masini cu roti mici neomologate de fabricant si nu are nimeni treaba cu ei, la motor isi fac de cap cum vor, teava de esapament etc. Mecanicul are rol de ITP si in acelasi timp poate decide daca are voie sau nu cu x piese modificate la masina. Aia e problema la noi mentalitatea retrogradata pacat.

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Personal am modificat A5-ul cu suspensii de competitie si se vede mai faina masina aproape de sol... nu atinge deloc nimic. In ro nu se poate ca fabricantu nu a precizat bla bla... la partea cu modificarea motorului nu sant de acord dar ca aspect vizual merita un vopsit interior la panourile din usi, bucati din bord, suspensiile, franele mai bune de ce nu de competitie si la bord sa modifici culoarea cum vrei tu nu zic de martori doar la rpm si viteza - acuri.

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Este absolut legal sa iti modifici suspensia sau sa iti vopsesti interiorul cum vrei tu... Ba chiar și modificările la motor sunt legal. In continuare nu vad unde e problema la mentalitate.

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Regis zicea ca nu se poate modifica deloc masina in RO. tu afirmi partea contrara e bine atunci

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat faci modificari legale nu iti face nimeni nimic.

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Uite, Nu cred că la noi poți face hot-roduri, rat-rod sau să mărești puterea motorului cum se întâmplă prin SUA. Poate doar în cazul raliurilor, dar nu le vezi circulând pe șosea foarte des

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Poti, cum sa nu poti.
Trebuie doar sa le omologhezi la RAR

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Păi da, dar este cale lungă și de durată happy

| Frank51 a răspuns:

Masinile modificate in service autorizat sunt ok. Nu iti pune nimeni evacuare goala sau mai stiu eu ce prostie, aia ti-o pui tu si accepti riscurile. Modificarile la masina se pot face si respectand legea, sa nu uitam.