| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare, sunt intro relatie de 3 ani si ceva cu o fata si ne-am gandit sa sa ne casatorim la anul eu avand 21 de ani si ea 20 singura problema ca nu doresc parinti acest lucru ori cum nu stam impreuna ca suntem la facultate si stam in chirie, as dori sa stiu trebuie la starea civila martori casatoriti, sau doar niste prieteni care near sustina la treaba asta
ps: si daca stit ce acte trebuie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai 2 martori la starea civila, dar pot fi dintre prieteni, singura conditie este sa aiba cel putin 18 ani, nu trebuie sa fie casatoriti.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa fie casatoriti. Orice prieten e bun. La biserica trebuie ca nasii sa fie casatoriti desi, mai nou, vad ca merge si asa.

| KodrutZ a răspuns:

Biserica e optionala. La starea civila puteti sa mergeti si fara martori, gasiti pe acolo pe cineva.