| Sira a întrebat:

Buna TPU am o mica nelamurire si sper sa ma ajutati... Vreau sa plec in belgia la sfarsitul luni, dar am buletin provizoriu am nevoie si de pasaport in acest caz sau este suficiet buletinul provizoriu?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ori Carte de identitate valabilă (nu temporară!), ori pașaport valabil.
Vezi și saitul poliției de frontieră.

| darrio2007 a răspuns:

Pasaport sau Carte de Identitate in original. Daca nu ai 18 ani procura de la parinti pentru insotitor major.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6
(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
a) paşaport diplomatic;
b) paşaport de serviciu;
c) paşaport diplomatic electronic;
d) paşaport de serviciu electronic;
e) paşaport simplu;
f) paşaport simplu electronic;
g) paşaport simplu temporar;
h) titlu de călătorie.
ART.6^1
(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."
Fata de aceste prevederi cu CI provizorie nu se poate calatori, doar cu pasaport sau CI.