| MihrimahAndreea a întrebat:

Am o situatie foarte complicata si vreau sa ma ajutați.
Acum ceva timp am cunoscut un baiat. El are 20 de ani, eu 16.
M-am culcat cu el (e posibil sa fiu si gravida) si ai mei au aflat tot... sub nicio forma, in niciun caz, nici macar daca as fi gravida.
Ma ameninta ca ma baga la camin, ca ma tund, ca ma omoara in bataie, imi vorbesc GROAZNIC... ma maltrateaza pshihic.
Eu NU VREAU sub nicio forma sa ajunga la puscarie... vor sa ceara si daune morale.

Ce e de facut? Ei sigur ii fac plangere... ajuta la ceva daca eu nu declar impotriva lui? Ce pot sa fac sa nu-l declare vinovat? Care sunt solutiile?
Si inca ceva: daca ajung intr-un centru de plasament pot fi adoptata doar cu acordul parintilor?
Ajutati-ma va rog.
Funda

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unii raspund ca sa fie si nici macar nu se uita pe lege. De la 16 ani in sus te poti casatori legal cu respectivul daca parintii vor. Daca nu vor poate hotara instanta in interesul major al minorului. Adica roaga-te la Dumnezeu sa fii gravida. Daca nu, el va avea ceva probleme. Cat despre internarea intr-un centru si infiere eu nu cred ca parintii tai sunt asa haini si dupa cum dureaza actele vei implini 18 ani si gata. Curaj si daca ai facut-o din dragoste apara-ti iubitul orice ar fi!

| whatevernvm a răspuns:

Planeta se duce dracu...
Te... tund?

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani esti minora si direct sub tutela parinteasca, fara sa poti lua decizii persoanle!
Din pacate, cand ai decis sa te culci cu el trebuia sa verifici si riscurile la care te supui tu si-l supui si pe el.
El fiind major, poate s afaca si puscarie intr-adevar, daca parintii tai il vor acuza de viol sau corupere de minore. Din pacate tu nu poti declara nimic impotriva numanui, deoarece esti minora si deciziile sunt luate de parintii tai.
Cat priveste adoptia ta, sincer, cine ar dorii sa adopte o fata de 16 ani care mai este si rebela?
Din pacate, toate actiunile tale rebele au consecinte care ii afecteaza pe toti cei dragi. Asta este viata, cand decizi ceva, trebuie s ate gandesti intotdeauna de 2 ori pe cati ii afecteaza si daca merita sa faci asa ceva.
Sfatul meu este sa te rogi de parinti sa te ajute si sa promiti ca ii vei asculta pana la majorat, cine stie, poate ii vei indupleca si nu te vor trimite de acasa la casa corectionala. cat despre barbatul asta de 20 de ani, nu prea poti face nimic, este major si a fost constinet de riscuri cand s-a culcat cu tine, deci poate sa plateasca pentru ce a facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa scrii pe avocat.ro si sa ceri parerea unui avocat.
In pricipiu legea isi urmeaza cursul daca parintii tai depun plangere la Politie.
Uite aici linkul site-ului cu o situatie similara.
http://www.avocatnet.ro/......arsta.html

| Radu284 a răspuns:

Pot sa ii faca cate plangeri vor, ca nu conteaza. Daca ai peste 15 ani, poti sa te culci cu cine vrei.

Din cate stiam eu, de la 16 ani, poti sa pleci de acasa, si politia nu te poate aduce inapoi decat cu o hotarare judecatoreasca.

Asa ca spune-le parintilor ca daca vor sa mai vorbeasca vreodata cu tine, sa se comporte ca niste oameni normali. Si daca nu, fugi la iubit si gata.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Radu284):

Ai copii?

| Radu284 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu inca. De ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu284):

Radule draga, nu stiu ce varsta ai, dar esti necunoscator de lege!
Daca parintii fetei care sunt totuori legali ai fetei, fiind minora (sub 18 ani) decid sa depuna plangere de viol sau corupere de minore la Politie, baiatul ala este ridicat si bagat dupa gratii. Fata este dusa la control medical sa se constate raporturile sexuale. Totul este legal si decis de autoritati la cererea parintilor.
Cei pe care-i vezi tu pe strazi facandu-si de cap, nu au parinti carora sa le pese de ei!
Oamenii normali sunt cei care respecta legea, care respecta familia si isi respecta parintii. Fata s-a dovedit o rebela si suporta consecintele legale! la fel si baiatul, a intretinut relatii sexuale cu o minora si este pasibil de puscarie daca parintii depun plangere la politie.
Totul este clar si legal!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Radu284):

Altfel nu ai face anormali acei parinti. Se poarta ca orice parinti normali cand iti vezi copilul de 16 ani ca iese cu unul de 20 si poate mai e si insarcinata.

| Radu284 a răspuns (pentru Violleta2022):

Oh? Really?
Pai zi-mi tu, cunoscatoarea absoluta de lege, ce articol din codul penal pedepseste sexul consentual cu o fata de 16 ani.

Ce as vrea sa nu mai existe oameni ca tine, care se cred mari invatati, dar habar nu au de nimic.

| Radu284 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Un parinte normal nu se comporta asa. Un parinte normal incearca sa vorbeasc cu fata, sa ii explice (eventual) c a afacut o greseala daca a ramas insarcinata, sa vada cum si daca se poate rezolva problema, sa il cunoasca pe baiat, etc. etc.

Nu sa vina cu cretinatati din secolul 19 ca o omoara in bataie pentu asta.

Eu nu sunt neaparat impotriva bataii, dar asta nu e un motiv valid sa-ti bati fata, si sa faci amenintari de genul asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu284):

Se vede ca nu esti tata! Te asigur ca de ai avea propriul tau copil care iti spune ca nu mai este virgina si ca este posibil sa fie si insarcinata, i-ai rupe gatul aluia de a adus-o in starea asta si daca ai fii un om corect, ai apela la lege sa faca dreptate. Ceea ce parintii fetei, se pare ca si fac.
Eu ca mama de fata si baiat, desii ai mei au trecut demult de varsta majoratului, nu pot accepta si tolera asa ceva! Nu este nromal ca un copild e 16 ani sa fie folosit si inselat de un adult. Nu uita, el are 20 de ani, deci este adult!

| Radu284 a răspuns (pentru Violleta2022):

Articolul din codul penal, please.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu284):

Poate ar trebui sa-ti controlezi lima ascutita Radule! Banuiesc ca esti un adolescent care se crede destept si deasupra legii. Incearca sa te abtii sa raspsnzi daca nu cunosti legile!

Daca parintii il acuza pe baiet, ca fata lor a fost fortata sau amenintata sa intretina raporturi sexuale cu el, atunci nu prea exista nimic de facut decat sa se aplice legea. Sa nu uitam ca este vroba de cuvantul unei minore, impotriva a 2 parinti suparti care cer dreptate!
Oricum, legea isi va urma cursul si se pare ca fata isi va urma consecintele faptelor ei.

| Radu284 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai fetita, iti cer, a 3-a oara, articolul din lege care il condamna pe tanarul respectiv. Nu te mai da culta, ca nu esti. Habar nu ai in ce tara traiesti, habar nu ai de legile care exista, si mai mult decat atat, crezi ca poti da tu lectii oamenilor care chiar cunosc legile.

Zi ce articol din codul penal pedepseste asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu284):

Daca la 50 de ani mai mai numesti fetita, o sa o iau ca pe o insulta!

Uite aici legea:
art.198 C.pentru-Actul sexual cu un minor
"Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15 - 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale po rnografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi."

| Radu284 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca tu ma faci adolescent, nu vad de ce eu nu te-as face fetita.

Asa, acum citeste ce ai postat, si arata-mi care parte se aplica la situatia asta.

| CravataAlbastra a răspuns:

Doamne, gândeste te putin de ce fac părinți tăi atata gălăgie. Cum ai putut sa te lasi manipulată de un bagabond? Nu vreau sa te judec, dar mai tarziu iti va parea foarte rau.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Vai... Pai in primul rand, ai 16 ani, deci, legal, poti sa te culci cu cine vrei. De la 16 ani, fetele sunt considerate apte sa ia o astfel de decizie. Daca totusi depun plangere impotriva lui, poti sa declari in favoarea lui si sa spui ca a fost liber consimtit si ca l-ai mintit ca ai 16 ani impliniti cand ati facut dragoste prima data, deci in puscarie nu va intra. El ce parere are de situatie si de copil? E independent financiar, ai lui ce parere au?

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Dintr-un centru de plasament, poti fi adoptata doar cu acordul lor, dar, avand 16 ani si fiind insarcinata, va puteti direct muta impreuna cu acordul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, pentru ca fiind insarcinata, te considera mama, deci adult in ceea ce priveste decizia de a creste colilul impreuna. Multa, multa bafta!

| MihrimahAndreea explică:

Ei o sa ma ia la politie. Eu o sa declar ca da am intretinut relatii sexuale cu el de bunavoie si nesilita de nimeni.
Daca sunt gravida am mai multe sanse sa l scap si sa raman la el?
Care sunt procedurile si ce as putea sa fac... avand in vedere ca ai mei nici nu vor sa auda de asta