| RaduGB a întrebat:

Am si eu 2 probleme cu care ma confrunt. Ce trebuie sa fac daca am un avocat si vreau sa renunt la el? Desi se ocupa de caz, as vrea sa renunt la el, dar nu stiu exact cum. Iar a 2a nelamurire, aveti idee cam ce taxa cere un avocat cand vrei sa se informeze despre un anumit dosar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa renunti oricand la avocat, o poti face verbal sau in scris.
Onorariul avocatial, indiferent pentru ce serviciu, nu este unul fix, depinde foarte mult de faima avocatului, client, cauza, negociere, etc, putand fi de la cateva sute de lei la zeci de mii de lei.

2 răspunsuri:
| petre059 a răspuns:

Il concediezi pur si simplu, ii spui multumesc de azi numai am nevoie de serviciile dumneavoastra.Iar taxa e in functie de cat de bun e avocatul, oricum iti da chitanta pe alta suma care i-o platesti laughing ca la popa iti cere 500 si elibereaza chitanta de 100 laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Anunţi avocatul în scris sau verbal.

De asemenea, TREBUIE să menţionezi şi în cadrul procesului ( în care acesta te reprezenta ) că ai renunţat la avocatul respectiv!

Acolo poţi depune o Adresă scrisă ( eventual, o depui la Registratura Instanţei ) în care precizezi acest aspect ( sau precizezi verbal, în şedinţa publică )...

2. Onorariul solicitat de avocat diferă şi NU este fix.
Acesta poate solicita cât vrea...
Mai ales că, în general, NU eliberează chitanţă laughing

Toate cele bune.