| Shukacu a întrebat:

Vreau sa inlocuiesc exercitiu flexi cu bara din picoare se poate inlocui cu alt exercitiu?
Ideia e ca nu vreau din picioare ca pun destul de multa greutate si nu vreau sa ma confrunt cu alte probleme de spate.
Daca renunt la el pierd ceva? in sensu sa nu mai pun masa sau forta cat trebuie.thinking
Stima!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Flexii cu gantere stand jos, flexii la scott, flexii la aparate

| Shukacu explică (pentru Cosmin86):

Dar flexii la scott si la aparate lucreaza la fel bicepsu ca flexi cu bara din picoare?

| SerbanSnake a răspuns (pentru Shukacu):

Exercitiile libere cu bara sau cu gantera sunt mai bune pentru crestere in masa musculara in timp ce aparatele sunt mai mult pentru izolarea, strierea muschiului fiecare exercitiu opereaza in mod diferit fata de altul chiar daca este pentru aceeasi grupa musculara.

| Shukacu explică (pentru SerbanSnake):

Asta e problema am probleme cu spatele(scolioza) si vreau sa ma feresc de exercitiile din picoare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Shukacu):

Mid range: flexii cu bara din picioare, Flexii cu gantere din picioare, Flexii la cablu.
Stretch: flexii la plan inclinat, flexii din culcat pe banca
Contracted: flexii concentrate, flexii la banca Scott, flexii spider

Deci poti face la cablu sau cu gantere ( chiar si stand jos, e la fel de eficient ).

sursa : culturism.ro, forumul unde ai pus intrebarea, faza asta cu 1-2 pagini inainte sa intrebi tu

| Marius1985 a răspuns:

Salut! E un exercitiu de baza, dar poti sa il inlocuiesti, cu flexii cu gantere din sezut. Si ca sa nu te mai doara spatele, nu te lasa pe spate. Daca nu poti ridica greutati decat arcuind spatele atunci folosesti mai mult decat poti duce, scade-le. Ca sa le faci trisate, stai aplecat putin pe fata, si din solduri pornind, da un impuls greutatii ca sa o urci, si coboar-o cat mai usor, mentinand tensiune; importante ste sa nu arcuiesti spatele deloc pentru ca te vei accidenta pana la urma.