Întrebare recomandată | maryellen91 a întrebat:

am si eu o intrebare, am pierdut buletinul si certificatul de nastere,cum le pot reface? am inteles ca nu se poate unul fara celalalt! am schibmat buletinul cu o luna in urma deoarece mi se deteriorase celalalt,pe acela il am dar este rup, pot rezolva ceva cu acesta? va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la Starea civila unde ti-a fost inregistrata nasterea, cu cartea de identitate rupta si soliciti un duplicat al certificatului de nastere pe motivul ca ti-ai pierdut vechiul certificat si ai nevoie de unul nou pentru preschimbarea cartii rupte. Dupa obtinerea acestuia poti sa mergi la SPCLEP de care apartii si soliciti o noua carte de identitate, tot pe motiv de pierdere a vechii CI.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu ai grijă de aceste documente de identitate? Le deteriorezi extrem de repede.
Trebuie să dai o declarație la Starea Civilă pe propria răspundere că nu îl mai ai, l-ai pierdut, etc., se declară nul după ce este publicat în ziar după 30 de zile, vei intra în posesia unui duplicat și apoi vei putea face și cartea de identitate.
Pa, pa.

| 1onut a răspuns:

Nu mai ai identitate... gata.
Si totusi, noua ne poti spune, ce faci? Iti pui cafeluta de dimineata pe ele? Cureti cartofi?

Răspuns utilizator avertizat