| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare, de ce marile imperii multinationale care au disparut dupa Primul Razboi Mondial au fost denumite"inchisori ale popoarelor"? Personal, eu cred ca fiecare imperiu a avut si partile lui bune, nu doar minusuri.happy Multumesc

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si comunismul,facismul,nazismul nu e tot o inchisoare eu cred ca da,parerea mea europa a fost o inchisoare cand a fost condusa de regi un de dictatori, comunism, facism, nazism, abia ce acum sa eliberat

| valentingb a răspuns:

Au fost numite asa de comunisti si democrati. Intreaba un regalist si va spune invers. E o chestiune de perceptie si de subiectivitate in exprimarea opiniei.

| Dandanache a răspuns (pentru valentingb):

E o diferenta mare intre un regalist si un imperialist. Adesea, regalistii sunt antimperialisti. Regatul polon a fost impartit intre 3 imperii la sfarsitul secolului 18. Regatul belgian a fost calcat in picioare de Reichul german. Razboiul de 30 de ani a fost intre imperialisti si regalisti. Si exemplele sunt sute. Imperiile s-au inaltat pe regate si imparatii pe regi vasali.

| valentingb a răspuns (pentru Dandanache):

Haide mai omule... Nu am zis "regalist" si gata, strict la asta sa ma refer. Adica, mai pe larg, sa explic mai clar: intreaba un iranian despre SUA si o sa iti zica la fel. Intelegi? Cum spuneam, e vorba de subiectivitate, acei asa-zisi istorici au pus prea mult suflet in scrierile lor. Daca o luam asa, orice regim e o inchisoare, chiar si cel democrat. Dar fara legi, nu poate exista egalitate si nu se poate garanta securitatea statului si cetateanului. Poate acum e mai clara ideea asta a mea.

| Dandanache a răspuns (pentru valentingb):

Ca sa revin la intrebare, imperiile de care discutam au fost numite "inchisori ale popoarelor" datorita faptului ca au fost MULTINATIONALE. Prabusirea lor a dus la formarea unor noi state, nationale si independente, adica la o "eliberare" a nationalitatilor colocuitoare.

| Terentee22 a răspuns:

Da, mai ales imperiul austro-ungar a avut numai plusuri. i-au carat pe ungurii astia spurcati in spate de-a lungul timpului si acum se cred un mare popor.