| HellRazor a întrebat:

Am un briceag http://images4.okr.ro/auctions/2009/04/08/21605004-1-500 _500.jpg si vreau sa stiu cat de legal e.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 61/1991, art. 1 indice 1, alin. 1 si punctul 1, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani ori cu amenda, portul fara drept, in locurile publice, a cutitului, fara sa se specifice marimea lui, asa ca ai grija ce faci. Numai bine!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai voie să porți arme albe la tine.
În completarea celor relatate de @ioandelasal, citește și Legea numărul 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Nu vad de ce nu ar fi legal. cred ca am vazut unul exact la fel la un magazin de arme, deci daca se vinde nu poti avea probleme legale.

| icsulescu a răspuns:

E legal din cate stiu eu... atata timp cat nu-l infingi in vreunul big grin.

Răspuns utilizator avertizat