| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Anul acesta media cu teza pe un semestru se calculeaza in acelasi fel in care se obisnuia, adica se face o media aritmetica a notelor, se aduna cu teza si se imparte la doi, sau se aduna toate notele(inclusiv) teza) si se impart la cate sunt( de exemplu, 3 note la clasa + teza, toate impartite la 4)? Diriginta a spus ca a scazut ponderea tezei la 25 la suta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De mai multi ani nu se face media asa cum spui tu.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, art.109, alin.(4), citez:
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: „media semestrială = (3M + T)/4", unde „M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar „T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."
Asa fiind are dreptate dirigina ca nota la teza reprezinta doar 25% din media semestriala.

| Erin28 explică (pentru Ioandelasal):

Asa a spus dansa ca se calculeaza media. Poate s-o fi incurcat. De asta va intreb. O colega care are 8 in teza la istorie si 3 note de 10 la activitatile clasei, va avea media 9, 50, adica 10, dar diriginta i-a calculat-o si a spus ca va avea 9.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Erin28):

Colega trebuie sa aiba media 10, din calcul rezulta media 9, 50 si se va rotunji la 10.

| Erin28 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!
Mi se parea ciudat ca profrsorii au spus doua metode diferite.