| AnnaOnlyRock a întrebat:

Cum se calculeaza media? Eu am auzit ca se aduna toate si s-e impart la cate note sunt dar profesoara spune altceva ca media dupa ce se aduna si imparte la teza se face media aricmetica sincer nu am inteles nimic straight face Plzzz help dau funda big grin

7 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

Zimi notele tale si ti-o explic

| Radu_Iulian_1999 a răspuns (pentru Smile94):

Notele de la oral sunt 4 5 7 5 si teza 3

| agent00o a răspuns:

Pai aduni toate notele, le imaprti la cate note sunt,*(ori) 3 +(plus) teza, totul impartit la patru ...asta la materii precum romana mate etc la care ai dat teza, la care nu ai dat teza aduni toate notele imaprtite la cate sunt.

| deiutaza45 a răspuns:

Notele de la oral se impart la cate note sunt ori 3 plus teza impartit la 4

| Ionela256 a răspuns:

Media la limba romana si matematica se calculeaza astfel: notele: cate sunt=a(numarul care iti da)*(ori)3+teza si totul impartit la 4...media la celelalte ore se calculeaza astfel: notele:cate sunt=media(la acel obiect). exemplu la aman2: 7+9+2=18:3=9*3+4(teza)=31:4=7,75.(asta este media la romana sau mate.)si la cealalta.: 7+6+3=16:3(numarul de note)=5, 3(asta este media la orice obiect in afara de mate si romana)funda?

| metrix a răspuns:

Prima data aduni toate notele si apoi le imparti la numarul lor, apoi imultesti nota iesita cu 3 si aduni teza astea se impart la 4 si gata.
Un fel de ecuatielove struck:4=Y
(Y*3+teza)*4=media

| sabrinadish a răspuns:

Pai la obiectele la care dai teza faci media din oral aduni teza si imparti la 3... dar numai la obiectele unde dai teza... sper ca ti-am fost de folos:*