| Copila2016 a întrebat:

ARTICOLUL 13 = COMUNISMUL VIRTUAL?
Ce o sa se intample pe 31 Ianuarie cu Youtube-ul, o sa se stearga definitiv canalele noastre preferate?
O sa afecteze toate retelele de socializare precum Facebook, Instagram, Whatsapp, Twitter?

Am auzit de ceva vreme de articolul 13;
Am primit si un email care imi confirma:

We’re writing to let you know of an update that may impact you. After January 31st, the ability to automatically post YouTube activity (uploads, liked videos, etc.) on Twitter and Google+ will no longer be available. We’ve found that sharing these actions with a custom message (instead of through automatically generated posts) provides a better experience for the sharer and their followers on other social networks.
You can continue to easily share videos to your social network. Here’s how:
On the watch page on any device: click Share, then click on the social network icon

CE SE VA INTAMPLA?

DAU FUNDA! URGENT!

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

PS acum m-am uitat, ai 15 ani, in general nu ma uit la asta si consider ca, vorbesc cu o persoana, asa ca nu fac discriminare de varsta

imi pare rau ca iti spun, dar chiar nu ai experienta, internetul e plin de inselatorii, si majoritatea nu (mai) sunt sa te fure pe tine direct, ci sa faca bani din numarul de vizualizari (sunt sigur ca stii ca din asta se fac bani) asa ca sunt aruncate diverse idei si se spera ca, cat mai multi sa puna botul, sa creada, si sa dea si la altii

am fost putin cam dur, dar trebuie sa intelegi ca Youtube sa fie taiat in Europa e o aberatie totala, din doua motive:
1. nimeni nu ar avea de castigat din asta, chiar din potriva, s-ar pierde o tona de bani... SERIOS
2. toata lumea ar sari in sus si ar face un scandal monstru, pentru ca asta e cenzura, si politicienii nu vor scandal DEGEABA (cum iti spuneam, nu au nimic de castigat daca il inchid)

14 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

De unde ai scos asta?
ma indoiesc profund ca, google si twiter vor face impreuna, aceeasi miscare IDIOATA, si "spre binele utilizatorului"
iar google+ si twiter sunt concurenti... nu prea vad de ce s-ar baga in rahat impreuna

| Copila2016 explică (pentru ziftode):

Https://www.youtube.com/watch?v=797gsDpMXC4

Din cate am inteles sunt mai multe retele afectate.

| ziftode a răspuns (pentru Copila2016):

Mama, da-mi un link CLAR, cu un articol publicat de Google say Twitter in care sa iti arate intentia de a face asa ceva
NU
un video facut de unul care nu are ce face azi dimineata, asa ca povesteste

adica, arata-mi ceva oficial, nu zvonuri si povesti nemuritoare!

| AlucardSama04 a răspuns:

Totul e doar o mare prostie. S-a mai încercat și cu AKTA (sau ACTA, nu știu) și nu le-a ieșit nimic. Crezi că le iese acum?

| ziftode a răspuns (pentru Copila2016):

Exact acelasi lucru
tipu' se foloseste de revolta oamenilor normali anti-cenzura
PUR SI SIMPLU CA SA CAPETE VIZUALIZARI

DA-MI CEVA POSTAT DE **GOOGLE** sau **TWITTER**
NU de tata lelea de la coltul strazii, indiferent cat de multi oameni intra pe canalul lui si cate zvonuri "solide" are in spate!

| Copila2016 explică (pentru AlucardSama04):

Deja le-a iesit; cred, am primit un Email in care spune clar ca pe 31 Ianuarie nu mai putem vizualiza/posta/publica/share-ui clipuri video, nu stiu daca se va intampla si pe celelalte retele, din cate am inteles pe Youtube, de la altii ca va afecta si Facebook, Instagram, whatsapp, etc si ca probabil vor fi eliminate si ele din europa.

A votat parlamentul european legea din cate am inteles.

dar nu prea inteleg.

https://www.youtube.com/intl/ro/saveyourinternet/
http://www.privacy-regulation.eu/ro/13.htm

| Copila2016 explică (pentru ziftode):

Astea sunt toate sursele care le-am gasit, din cate am inteles; si prin email pe 31 Ianuarie 2019 YouTube dispare din Europa

De la Regislatia Europeana:
http://www.privacy-regulation.eu/ro/13.htm

De la parlament OFFICIAL:
http://www.europarl.europa.eu/....../getDoc.do

petitia anti-lege
https://saveyourinternet.eu/

Sursele Twitter
https://twitter.com/hashtag/article13

| ziftode a răspuns (pentru Copila2016):

Cred ca o las balta
nu reusesc sa te conving
dar, hai sa mai incerc odata

trebuie sa imi arati un articol OFICIAL, care sa spuna OFICIAL, DIN PARTEA GOOGLE SAU TWITER, ca o sa se intample asta

nu sa imi dai legile actuale in care nu scrie NIMIC de Youtube sau twitter, dupa care niste articole postate PE Youtube sau twitter in care cineva se distreaza strigand "VINE LUPU" si facand vizualizari in acelasi timp

cu atat mai putin nu poti sa fi considerat... aaaaa... SANATOS LA CAP, si sa spui ca Youtube o sa dispara din Europa, ASTA E O ABERATIE ABSOLUT ABSOLUTA, nu cred ca iti dai seama DELOC ce spui, mai degraba cade Uniunea Europeana sau ne invadeaza rusii.

morala: esti EXTREM DE CREDUL, si inca la nivelul ca se pune in discutie daca esti sanatos la cap!

PS esti cumva blonda? atunci as intelege!

| Kevinn2000 a răspuns:

Au spus asta si in 2018. La sfarsitul lunii decembrie deja trebuia sa fie sters YouTube.
Stai calma ca nu se va sterge.
Pai daca eram eu sigur ca se va sterge, imi faceam timp sa ma uit la toate video-urile lui Levi Elekes. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce vorbesti?
Despre niste informatii pe care nu le intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa speram ca se vor sterge. si vor aparea altele educative in locul lor happy

| PainTech a răspuns (pentru ziftode):

"Nimeni nu ar avea de castigat din asta, chiar din potriva, s-ar pierde o tona de bani..."

Aici tin sa te contrazic. Multi ar pierde bani, dar altii ar avea si de castigat ( gandeste-te la Spotify si Netflix ).

Cati bani ar face acestia daca nu s-ar mai incarca pe diverse site-uri (inclusiv Youtube) - in mare parte ilegal filme si muzica?

Scopul acestei legi nu este cenzura. Putin probabil ca se vor practica masuri atat de extreme. Totusi cineva ar avea sigur de profitat.

Cat despre Youtube, cu siguranta legea va aduce ceva schimbari ( nu atat de extreme, dar sunt ceva ). Ramane de vazut...