Întrebare recomandată | Andr33a123 a întrebat:

As avea o micuta intrebare. Iti poti schimba numele? Si daca da de la ce varsta? FUNDITA

Răspuns Câştigător
| zHeArTz a răspuns:

Da, la 18 ani

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate schimba, pe cale administrativa, conform OG nr.41/2003 sau pe cale judecatoreasca.
Numele se poate schimba si daca esti minor, cu acordul parintilor. De unul singur il poti schimba dupa 18 ani.

| LexLaw a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si doar pentru motive temeinice, enumerate in legea data.

| darrio2007 a răspuns:

Intrebarea este micuta dar problemele sunt mai mari odata cu schimbarea numelui. Dupa majorat o poti face.Dar nu te sfatuiesc.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
La 18 ani*singur*, dar ai un nume frumos Andreea.
O zi bună!

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Buna eu incerc sa te ajut cum pot depinde in ce sens vrei sa iti schimbi numele eu am avut o problema am fost infiat si la tribunal in loc de prenumele meu care era mihai Gabriel am rugat instant si acum ma cheama rares Gabriel vreau funda