| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea trebuie sa primeasca pensie de handicap de gradul 1. Problema e ca nu stiu unde trebuie sa merg si ce acte imi sunt necesare pentru a o obtine. Daca stie cineva ii raman recunascator + FUNDA.
PS : acum stam cu totii in Bucuresti, sectorul 5
bunica mea are trecut in buletin la domiciliu acolo locul unde statea inainte sa aiba problema asta (locul de unde e ea), iar daca e nevoie sa i se treaca in buletin noul domiciliu, va rog sa imi spuneti unde trebuie sa merg sa fac si asta...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sta in Bucuresti si vrea ca acolo sa obtina pensia va trebui sa-i schimbati domiciliul.
Trebuie sa faca o cerere, la care anexeaza documentele medicale si le depune la cabinetul de expertiza de la Casa de Pensii Publice de la locul de domiciliu. Medicul expert va analiza documentele medicale si va hotari daca si in ce grad de handicap se incadreaza si va propune acordarea pensiei de invaliditate. Pe aceasta baza CPP va emite decizia de pensionare. Pentru detalii poti citi art.68 si urmatoarele din Legea 263/2010 privind pensiile publice. Numai bine!