| Byb2001 a întrebat:

cand fac 18 ani si termin liceul vreau sa plec la Bucuresti la fratii mei iar mama care m-a crescut nu e de acord vrea sa stau numai langa ea.Acum am 16 si sunt in plasament si mama care m-a crescut vrea sa ma mai tina dupa ce fac 18 ani inca doi ani in sistem. Daca plec la 18 ani la Bucuresti ma poate obliga sa ma intorc daca sunt in sistem inca 2 ani?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dupa ce faci 18 ani si ai buletinul in mana cum ca ai 18 ani... poti sa faci ce vrei tu (legal).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce esti majora (ai implinit 18 ani) ai deplina capacitate de exercitiu si nimeni nu te poate impiedeca legal sa pleci unde vrei, asa ca poti pleca la fratii tai, bineinteles daca te primesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai 18 ani, nu te mai poate obliga să rămăi în plasament.

| Holiday a răspuns:

La 18 ani, daca nu suferi de o boala psihica care sa necesite tutore legal, poti pleca unde vrei, cand vrei.
Sfatul meu, nu ii mai spune ce vrei sa faci ca iti va face capul mare cu tot felul de prostii. Cand faci 18 ani ti-ai luat lucrurile personale si ai plecat. Asa te scutesti de discutii interminabile si fara rost.

| Iote a răspuns:

Nu stiu exact cum e la voi. Dar mi se pare ca poti ramane in sistem in anumite conditii, nu e obligatoriu. Ei chiar vor fi bucurosi ca tu sa-ti gasesti un loc de munca. Dar intrebarea este: fratii tai mai mari, te vor ajuta sa te angajezi undeva? Te vor sustine la nevoie? Sau pleci acolo doar pentru ca iti sunt frati? Mai ai doi ani sa te gandesti bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 18 ani nu te mai obliga nimeni sa faci nimic. Mergi liniștit și aranjează te, fa ceva cu viața ta. Viața e scurta nu merita sa te consumi pentru alții.