| Era256 a întrebat:

Bună TPU, ce se întâmplă dacă un adolescent de 15 ani fura dintr-un magazin din mall, și este văzut în momentul furtului?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se constata ca a avut discernamant atunci se poate lua impotriva lui o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un minor intre 14 si 18 ani raspunde ca un major doar cu jumatate din pedeapsa. Incearca sa te intelegi cu ei!

| HelpingHands a răspuns:

Dacă are mult noroc poate să o țină tot așa până după 18 ani și dup-aia să-l bage la închisoare. Dacă are ghinion, la momentul actual, îl prind ăia și îl bat ca să se învețe minte! Știu un caz concret în care adolescentul fura din hipermarket și l-au prins, l-au bătut, i-au băgat frica în oase și cu asta basta, s-a cumințit.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Depinde ce scoti pe gura: daca vorbesti frumos, poate te lasa doar sa plătești bunul furat + încă o șpagă mica acolo, de bun simt. Dacă tu/patronul nu sunteti cooperanti atunci o sa cheme poliția si in functie de cum au polițiștii si judecătorul chef, te baga sau nu la scoala de corecție, sau rămâi doar cu amendă si cazier.