| swipefileccs a întrebat:

Dacă un adult fură dintr-un magazin, alarma se declanșează, dar persoana nu este oprit și pleacă. Ce se întâmplă? Te va găsi poliția conform înregistrărilor camerei? Care este pedeapsa?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi gasit de politie si apoi pedepsit penal, bineinteles daca magazinul face plangere penala.
Conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Pedeapsa aplicata va fi in functie de valoarea furtului si de situatia ta, in principal daca ai sau nu antecedente penale.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai au camere de filmat peste tot in magazin, la intrare si iesire si pun poza ta la intrarea in magzin. Evident ca vine un vecin sau coleg de scoala si te identifica, asa ca de data asta vine Politia la tine la usa si atunci este de rau, ca te alegi cu dosar penal pe viata si amenda, inclusiv confiscarea bunului furat ori plata lui integrala, daca l-ai deteriorat sau nu-l mai ai.

eu cred ca tu habar nu ai ce vorbesti, ca nu exista sa furi si sa nu fi oprit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie.
Daca cineva din magazin se sesizeaza si se chinuie sa gaseasca infractorul atunci e posibil sa te caute politia.

| sierra1 a răspuns:

Codul Penal: Art. 228: Furtul
Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

...te tentează sau ce?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar de ce pleci din start cu ideea aceasta ca trebuie sa furi, mergi la magazin tu sau oricare sa cumperi deoarece si angajatele din supermarket muncesc si le trebuie si lor salariu si ele maninca, iar daca toti am fura unde ajunge țara asta? Si decît sa furi mai bine rabzi de foame dar cu o constiință curata, nu te ajută la nimic sa umplii burta stiind cum ai facut rost de mincare furînd, vei ajunge foarte repede pe mina politiei. Nu au voie sa fure nici adultii nici copiii, nimeni.

| ReddY25 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bravos,frumos explicat!