| Josseph a întrebat:

Conform Legii Educatiei Nationale (din 2011):
Art. 77 -(5) Conținuturile programelor de examen sunt stabilite de
Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului și se dau
publicității elevilor la începutul primei clase de liceu, în condițiile
legii. Calendarul, metodologia, precum și modul de organizare
și desfășurare a examenului de bacalaureat se stabilesc de
Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului și se dau
publicității, pentru fiecare generație, la începutul ultimei clase de
liceu.
Art. 361 -(1) Prezenta lege intră în vigoare la 30 de zile de
la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1):
c) examenul de bacalaureat se va desfășura în conformitate
cu prevederile prezentei legi începând cu generația de elevi care
începe clasa a IX-a în anul școlar 2012—2013;

Tot aud in ultimul timp ca se vrea schimbarea bacului mai devreme decat scrie in Legea Educatiei Nationale.
Conform articolelor mentionate anterior, cei din minister mai pot modifica regulile in timpul jocului (in conditiile in care se presupune ca atunci cand intri in prima clasa de liceu, respectiv clasa a IX-a, stii ce examen urmeaza sa dai)?

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot face modificari ale examenului doar daca Parlamentul schimba legea, altfel nu se poate, ministerul nu poate incalca legea.