| rexiomaria a întrebat:

cred ca unii din voi a-ti auzit o stire cum un barbat din Iasi a chemat 112 si a raportat ca a vazut un avion care s-a prabusit. (un avion mare)
Pentru cei care nu stiu la ce ma refer, aici este articolul: http://stirileprotv.ro/......iatic.html
Intr-un final, politia nu a gasit nimic, asa ca l-au amendat pentru ca facut o "alarma falsa". A fost amendat cu 1.000 de lei.

Asa ca vreau sa va intreb, credeti ca a fost corect?
Din cate am inteles individul nu era beat, dar ce a vazut el nu a fost confirmat.
El ca cetatean are obligatia sa reporte un posibil avion care s-a prabusit?
Actiunea s-a petrecut departe de locatia lui, deci nu avea cum sa se duca fizic unde a vazut ca a "cazut" avionul.
Este vreo lege care spune ca un cetatean are datoria sa raporteze asemenea evenimente?
Si exista o lege care poate amenda o persoana pentru o falsa reclamatie chiar daca el chiar credea ca a vazut un avion care s-a prabusit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O persoana fizica are datoria de a raporta un eveniment real, dar se expune sanctiunii cu amenda daca raporteaza un eveniment fictiv.
Nu conteaza ce a crezut el, conteaza ca evenimentul nu a avut loc in realitate, asa ca a fost sanctionat corect, conform OUG 34/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 32 Jurisprudență
  (1) Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează după cum urmează:
  a) apelarea abuzivă a numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112 sau transmiterea de mesaje abuzive la numărul 113, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;
  b) alertarea falsă a agenţiilor specializate de intervenţie, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;"

1 răspuns:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Locul alarmistului este la balamuc.