| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Dupa achizitionarea unei masini pentru prima oara, care sunt ceilalti pasi de urmat?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina noua de la dealer?
sh din afara?
sh din tara?

| RoCkKiD a răspuns:

-Te duci la o firma de inmatriculari ca n-are sens sa te plimbi de nebuna ca sa o inscrii. O sa trebuiasca sa fii prezenta doar la RAR vreo ora. Povestea costa vreo 1500 de lei.
-Iti faci asigurare.
-Te duci la un mecanic sa se uite la ea si sa ii faci un schimb de ulei/ filtre. In functie de kilometraj poate si distributia.

| sofiaaaa001 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult! in Bucuresti unde anume ar trebui sa ma duc pentru aceste lucruri? masina este noua comandata deci nu cred ca ar trebui sa o duc la un mecanic, presupun.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Atunci ai nevoie doar de inmatriculare si de asigurare. RAR parca nu trebuie sa faci daca masina e noua deci economisesti 500 de lei.

Eu tot sugerez sa mergi la o firma care se ocupa de inmatriculari pentru ca daca faci singura toata chestia pierzi super mult timp.
Pentru asigurare nu ai nevoie decat de un dealer, copie de buletin si de talonul masinii.

| sofiaaaa001 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult! voi cauta o firma de inmatriculari pentru inceput, am aflat ca o firma din Bucuresti, EMCO se ocupa cu inmatriculari, RAR, acte auto si asigurari.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu stiu firme din Bucuresti da' cam toate au un borker cu care lucreaza. Daca zici ca vrei asigurare sigur iti recomanda ei ceva.
Si daca ai intrebari, intreaba-i cu drag ca iti zic ei de ce au nevoie de la tine.

| mihaela000ela a răspuns:

In România este un proces foarte solicitant! Rabdare, cu caru`! Dar, in functie de tipul de achizitie (inmatricularea maşinilor aduse din afara ţării; maşini deja înmatriculate în România; achiziţonarea unei maşini noi ), sunt niste pasi de urmat.
Deci, ce tip de achizitie ati facut?

| sofiaaaa001 explică (pentru mihaela000ela):

Este o masina noua, fara numere inca si abia comandata.