| Bogdane0069 a întrebat:

este posibil ca eu sa trec o masina pe numele meu iar asigurarea sa o fac pe alta persoana?(cu sau fara permis), Trecand acea persoana ca al 2 sofer? sau ce variante as avea

1 răspuns:
| AtomiX a răspuns:

Asigurarea se face pe acelasi nume al persoanei care este in talonul autoturismului. O asigurare pe numele altcuiva este luata drept nula (deci e ca si cum nu ai avea asigurare) si mi se pare ca iti ia talonul, numerele si o amenda destul de mare..deci mai bine o treci pe numele parintilor, bunicilor, unchilor..ca si permis, nu am auzit de vreo lege care sa zica de proprietar sa aiba neaparat permisul. O poti trece pe numele lor si sa o conduci tu, nu e nimic ilegal, atata timp cat pe talon nu scrie ca e instrainata si taxele/ asigurarea e platita corespunzator.