| FaraNume2 a întrebat:

Imi puteti spune si mie partidele politice din prezent si ideologiile lor?
Multumesc anticipat! happy

4 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Nu au ideologii, tocmai asta e problema. Sau cel putin nu isi respecta ideologiile. Fiecare partid isi tot schimba pozitia pe spectrul politic de la o zi la alta.
Uite, PRM-ul are o ideologie nationalista, insemnand ca e partid de dreapta. Totusi, in turul 2 al alegerilor prezidentiale, s-a aliat cu PSD-istii ( care sunt de stanga ), sustinandu-l pe Ponta.
PPDD e un partid populist, care imbina atat tente de stanga( socialismul ), cat si de dreapta ( nationalism ).
Desi e stangist dpdv. economic, Ponta l-a atacat pe Klaus Iohannis pentru faptul ca nu e roman si ortodox ( deci, pozitie de dreapta ).

| doctorandus a răspuns:

Conform lui Andrei Plesu partidele politice din Romania n-au ideologie.

| oprescudorin11 a răspuns:

In Romania exista multe 'partide politice'. Cred ca nu am par pe cap cate sunttongueSD, PRD, RPD, PD, PDSI, in general cam price combinatii de 'P',"R", si "D", "S", etc.
Le gasesti pe internet pe toate, eu nu-mi pierd vremea!
Problema cu ideologiile e mai clara:nu exista! Decat una singura'CIOLANUL". Cum se traduce? Simplu:'alesul' stie ca trebuie sa castige cat mai mult, parghiile oferite sunt partidele. Daca populatia alege un partid, cine poate (osu roade) se muta la acel partid.Partidele sunt sustinute acum si mereu si din afara: daca votezi contra valului extern, nu mai gasesti nici macar un os de ros. Deci:ai de ales intre 2v mari puteri : SUA, Russia. Europa nu exista sau este timida, si ea voteaza dupa cum bate vantul, neavand nici o personalitate.Cu exceptia Germaniei, care inca nu s-a decis sau incearca sa jongleze inca. Germania a pierdut mereu (in istorie) caci e la mijloc (si la propriu si la figurat). Rusii si SUA si-au lamurit treburile, ceilalti trebuie sa ghiceasca si in functie de asta vor castiga, daca nu? se vor muta (cei care vor mai apuca ) la invingatori! SIMPLU!(ca Andrei Plesu-care stie politica externa si ceva literatura).
Daca vrei sa-ti pastrezi greutatea peste 100Kg-respecta regulile pe care ti le-am prescris! Succes!