| LanguageMaster a întrebat:

Partidele politice au personalitate juridică?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din moment ca statutul lor este verificat si aprobat de o instanta /judecator, devin entitatile dobandesc personalitate juridica.

| aXy99 a răspuns:

Da.

LEGE nr.14 din 9 ianuarie 2003
Legea partidelor politice

Textul actului publicat în M.Of. nr. 25/17 ian. 2003

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale

Art. 1. - Partidele politice sunt asociaţii cu caracter politic ale cetăţenilor români cu drept de vot, care participă în mod liber la formarea şi exercitarea voinţei lor politice, îndeplinind o misiune publică garantată de Constituţie. Ele sunt persoane juridice de drept public.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut.