| Elenina356 a întrebat:

In ce moduri se poate obtine cetatenia romana si ce drepturi include aceasta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L. nr.21//1991, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 4. Cetăţenia română se dobândeşte prin:
  a) naştere;
  b) adopţie;
  c) acordare la cerere."
Detalii si procedura o poti vedea pe site-ul oficial al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie:
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/
Toti cetatenii romani, indiferent de modul de obtinere al cetateniei. au aceleasi drepturi, prevazute in Constitutia Romaniei, precum si in alte acte normative.