| RAY a întrebat:

Sunt si eu curios, se poate sa imi pierd cetatenia romana cumva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai obtinut-o prin nastere, nu.

55 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cetatenia romana se poate pierde prin retragere (cu exceptia celui care a dobandit-o prin nastere) si prin renuntare, conform L.21/1991, a cetateniei romane, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 25.(1) Cetăţenia română se poate retrage persoanei care:
  a) aflată în străinătate, săvârşeşte fapte deosebit de grave prin care vatămă interesele statului român sau lezează prestigiul României;
  b) aflată în străinătate, se înrolează în forţele armate ale unui stat cu care România a rupt relaţiile diplomatice sau cu care este în stare de război;
  c) a obţinut cetăţenia română prin mijloace frauduloase;
  d) este cunoscută ca având legături cu grupări teroriste sau le-a sprijinit, sub orice formă, ori a săvârşit alte fapte care pun în pericol siguranţa naţională.
  (2) Cetăţenia română nu poate fi retrasă persoanei care a dobândit-o prin naştere.
ART. 27.Pentru motive temeinice se poate aproba renunţarea la cetăţenia română persoanei care a împlinit vârsta de 18 ani şi care:
a) nu este învinuită sau inculpată într-o cauză penală ori nu are de executat o pedeapsă penală;
  b) nu este urmărită pentru debite către stat, persoane fizice sau juridice din ţară sau, având astfel de debite, le achită ori prezintă garanţii corespunzătoare pentru achitarea lor;
c) a dobândit ori a solicitat şi are asigurarea că va dobândi o altă cetăţenie."

| relian a răspuns:

Trebuie sa faci cerere catre guvernul RO ca renunti la cetatenia romana, numai asa se pierde. Daca sa spun te duci in alta tara si devii cetateanu acelei tari RO te considera in continuare si cetatean roman, deci esti si roman.Sa pierzi trebuie sa faci cerere sa explici ce si cum si cam asta e, renunti la cetateania romana.
Parerea mea e ca nu vad la ce tear ajuta sa renunti la o anume cetatenie, daca tara respectiva te considera cetateanu ei e f bine, las-o acolo ca niciodata nu se stie.

| Theo94 a răspuns:

Prin retragere, prin aprobarea renuntarii la cetatenia romana, prin alte cazuri prevazute de lege, etc

| Theo94 a răspuns:

Daca stii limba germana la nivel conversational e bine poti sa pleci intr-un timp cat mai scurt, daca vei mai sta mai mult apuca-te sa inveti si araba.

| RAY explică (pentru Theo94):

Ai dreptate, mai lipseste sa ma oblige sa fiu mulsulman, am speranta in ei Alternative für Deutschland

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Esti de dreapta (ca ideologie)?

| RAY explică (pentru Theo94):

Nu am nici o ideologie, eu cred ca fiecare trebuie sa traiască in tara lui, nu vad nici un motiv pentru care Romania nu ar putea fi o tara bogata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai dobandit-o prin nastere, nu iti poate fi retrasa decat daca vrei tu sa renunti la ea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum pot renunta la ea?

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Dar ce ai avea de castigat daca ai face-o? laughing (curios)

| RAY explică (pentru Nemessys):

As scapa de rusinea de a fi numit roman

| iHateLuckyPersons a răspuns (pentru RAY):

N-ai cum sa scapi de ea fara sa ai alta.Si din pacate sunt de acord cu tine la faza asta

| relian a răspuns (pentru RAY):

Cauta pe sitele guvernului si afli acolo cum.Sunt si persoane fara cetatenie laughing nu stiu exact ce s-a intamplat dar gasesti sigur informatii.Mmai lasa chatu pe Facebook si pe TPU ai net si calc,deci poti gasi informatii daca stii sa scrii si ce sa cauti laughing Nu inteleg oamenii astia care vin pe net si pun intrebari si stau si stau zile si tot toca problema ce o au ca poate poate ii da cineva un raspuns cum vrea el sa auda laughing
Eu numai acum canteva minute am citit asa in zbor ceva despre aia fara patrie,fara cetatenie,dar am trecut peste,cautam alte informatii legate de cetatenie,tot unu pe aici "destept"el omu nu mai e roman e doara italian,dara fara sa faca nimic,asa gandeste el, probabil la fel foloseste netu si calc doara pentru chat Facebook, TPU si aia e tot netu pentru astfel de lume laughing Uite asa i-am explicat ca trebuie sa faca cerere catre statu roman pentru renuntare, i-am bagat cateva linkuri de pe sitele guvernului roman, asta daca cumva mai stie sa citeasca romana laughing
Acum apari tu cu alta ingrebarea care la fel, poti gasi informatii direct de la sursa.Pfff frate greu de tot se pare viata asta laughing Vii tu am vazut si ce crezi, ca eu doara vorbesc aiurea in porumb, numai raspunsuri naspa dau, asta s-a vazut din mesajul tau acum ultim in care ai spus in sf am spus si eu ceva corectlaughing cu alte cuvinte in rest am batur gardurile.Ai face bine de altadata cand mai bati apropouri sa vii si cu ceva dovezi,nu doara vorba lunga saracia romanului,scuze saracia omului voiam sa zic. Aaaa scuze era sa uit,uitasem ca tu esti german sas au ce esti tu,nu te incurci tu cu romani laughing
Tie rusine ca esti roman? Dar tu crezi ca daca scapi de cetateanie gandesti altfel? Tot "destept"cat esti acu o sa fii si dupa stai linistit, ca nu un titlu te face mai inteligent.
Uite sa nu-ti dea nimeni nici o trimitere sa te lase sa fii roman deal dracu laughing daca nu poti macar sa cauti, vrei numa mura in gura laughing
Sau daca, iar uitasem, nu cunosti limba romana ca vorba aia esti neamt laughing sau poate daca stii sa citesti nu prea intelegi ce spun aia acolo, in cazul asta trebuie sa specifici de ce ai intrebat aici.Dar si asa tu crezi ca unu pe aici iti poate traguce tie in limba nemteasca cum sta treaba laughing

| RAY explică (pentru relian):

Man eu trebuie sa traduc romana ta ca sa inteleg ceva, numi spune mie de traducere, ai mii de greselii gramaticale plus ca razi non stop, sunt foarte curios ce e asa amuzant?

| relian a răspuns (pentru RAY):

E grav daca trebuie sa traduci ce scriu, e foarte grav sincer laughing ce gasesc de ras? Bag si eu sa ma destind, sa mai destindem atmosfera, aia e tot.De ce te deranjeaza maimutele alea?

| RAY explică (pentru relian):

Traduc in deutsch ca in romana nu are sens, deci ai onoarea sa te citesc in alta limba

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu dau 2 bani pe limba germana frate daca ma intelegi.Sincer nu stiu de ce stai printre romani, tu ala cinstitu, tu ala neamtu bun la toate.Eu in locu tau intram pe siteuri germane, vezi cauta din timp si ceva imbracaminte arabeasca laughing sigur pana o sa ajungi tu in Germania acolo alea or sa se poarte, probabil nici limba no sa iti mai fie de prea mare ajutor laughing asa ca nu vad ce onoare e pe capu meu.
Ingerasul tau este exact ca tot romanu, nu accepta ca cineva sai atraga atentia, este genul de om care nu suporta ca cineva sa ii spuna ceva.Crede ca le stie pe toate, de altfel ca si tine.
Eu recunosc mai bat campii cateodata, dar cel putin spun ca e doara parerea mea.Scriu cu greseli,dara nu stau sa ma corectez,calc incearca sa ma corecteze pentru ca is pe engleza el subliniaza tot cai gresit laughing eu scriu ceva el scrie altceva laughing am dat off autocorrection, dar nu stiu in sf ce conteaza cum scrie cineva? Daca eram la categoria de gramatica limbi romane da frate puteai veni sa atragi atentia oricui. Apoi eu te consideram o persoana asa cat de cat capabila, serios vorbesc, am vazut mai demult, ai spus ca ei facut facultatea, ca ai nu mai stiu exact 28 de ani si normal ar fi trebuie sa fii capabil zic eu, chiar daca scriu cu greseli sa cum se spune sa citesti din zbor fara probleme.
Am vazut odata tot pe net o demonstratie, un text cu f multe cuvinte scrise gresit si trebuia sa citesti.Majoritatea sa nu zic toti citeau de nici nu sesizau ca is ceva probleme laughing Acum ca tu spui esti german e tot ce se poate sa nu iti fie asa e usor sa citesti chestii gresite.E ok oricum nu ma suparai,stai linistit, poti sa traduci in ce limba doresti tu.Dar daca ai venit si ai spus ca intai traduci in germana, probabil bagi textu meu pe un program, pff ceea ce iar te face de cacao, arata ca orice programel e mai capabil decat esti tu laughing Scuze ca bagai iar pe asta ce rade, dar stii cum e rad si eu de ce imi amintesc.Stii cine rade de ce isi aduce aminte? Prostu laughing Uite hai sa ma fac singur prost sa nu spui ca dau doara in altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa prezinti motivele pentru care vrei sa renunti si sa dovedesti ca vei obtine imediat cetatenia altui stat sau ca ai obtinut-o deja. Cererea poate sa iti fie aprobata(sau nu)in functie de motivele pe care le invoci.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din pacate nu pot dovedi asta, in rest orice faci nu o pierzi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca ai obtinut-o prin nastere, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsesem gresit, am editat. Roman esti si cu cetatenie si fara.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu gresesti, naționalitatea o ai mereu la fel nu cetatenia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asta ti-am si spus, tot roman esti cand vei fi intrebat de cineva din ce tara esti. happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt de nationalitate germana

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atunci ce cauti aici? Doar sa te plangi stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am convins ca atat poti...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

))))))))))))))))))))) tu traiesti in alta romanie, a celor care au votat PSD =penali societati romanesti, nu imi este frica sa le spun asta, in Romania in care traiesc eu se regasesc multi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce legatura are PSD in discutia asta? Eu nu vad nici cea mai mica legatura. Ce nu-ti ofera tie Romania, ce faci tu pentru Romania ca sa primesti mai mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca pana sa vina PSD la guvernare in ianuarie, tu erai mandru ca esti roman?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Normal ca nu, ce mi-a dat tara asta? taxe, impozite, nervi, stres si atat, ce numi ofera Romania? numi ofera nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

In ce tara nu sunt taxe si impozite?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma omule ce tot vrei sa demonstrezi ca Romania e o tara bogata? ti am spus nu e vb doar de banii si de educatia multora care e de tot rasul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu te consideri un om educat?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ti am spus ca sunt produsul societati romanesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pe rationamentul asta se pot scuza si hotii, coruptii, etc. Asta e o scuza?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multi vedem idoli in aia, ai prins ideea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca sa vezi idoli sau modele in personaje de tipul lui Dragnea, a lui Serban Nicolae, a lui Nicolicea sau a aproape oricarui politician trebuie sa ai probleme psihice.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt milioane care au vazut

| relian a răspuns (pentru RAY):

Ce ti-a dat tie tara asta RO? Tia dat viata aia ti-a dat, daca nu te nasteai in RO sigur in alta tara nai fi avut loclaughing deci nu mai erai acum aici sa pui intrebari, ori sa spui ca iti e rusine sa fii roman.
Deci vorba cuiva pe aici esti roman oriunde te-ai duce, indiferent ce alta cetatenie ai cumva, candva cineva te va intrebat unde te-ai nascutlaughing iar daca minti esti de 2 lei,deci va trebuie sa spui ca te-ai nascut in RO.
Ca idee eu locuiesc in state, am si cetateanie americana, dar nu ma ascund sa spun ca nas fi roman, sa ma dau lovit.Ce vreau sa spun e ca am vazut aici germani, deci germani veniti aici din Germania si nu aia de zeci de ani, recenti poate 10-15 ani, hai 20 de ani si am intrat in vorba, nu stiam cai neamt, si uite asa m-a intrebat de unde is, el mi-a spus cai din Germania si eu mirat l-am intrebat ce cauti man aici de ce nu ai stat la tine cai bine etc.La care el mi-a raspuns fugi frate de aici, mie aici imi place ce Germania laughing omu avea o firma de curata aer conditionat, chiar mi-a spus ca daca vreau, imi daduse si cardul lu, daca vreau sa-l caut ca ma angajeaza.In america indiferent de unde esti oamenii nu te vad cu ochi rai, oamenii nu se uita urat la tine ca vai esti din RO sau esti arab.In sf hai ca am luat-o in alta directie, dar voiam sa arat ca in America, nici un arab, nici un german, nici un american nu se uita naspa la tine, nu iti vorbeste urat sau mai stiu eu cum.Toti absolut toti se poarta frumos cu tine, ba te invita si la o bere laughing ramai cu gura cascata.Eu am vorbit si cu arabi si cu nemti si cu turci, mama mama turcii sa vezi ce oameni, nu-ti vine sa crezi te cheama si la ei acasa laughing
De aia cand le spui unora de america du-te ba de aici cu america ta.De aia eu am spus America este de fapt pe alta planeta, iar toti ceilanti is restul lumii.Pai daca ma duc eu in Franta aia se uita urat cand aude cas roman,in Germania la fel,dar ce om poti fi oare sa faci asa ceva sa te porti in halu ala? Ce fac eu ca roman unui francez sau german sa zic asa? De unde ura asta sau purtatrea asta de oameni pestera? Si tarile astea culmea se considera cele mai civilizate din europa ba din lumelaughing cum poti tu sa vii sa imi spui mie ca tu esti civilizat cand ma privesti cu ura? Cand faci diferente intre oameni? Ata timp cat eu is legal la tine in tara,atata timp cat nu am facut nici un rau,de unde ura asta si pentru ce,eu nu-s om,tu esti cumva extraterestru sau ce? O lume de rahat in UE si pe unde or mai fi.
In America frate nimeni nu te uraste laughing bine nu stiu ce va dau aia la tv sau la radio despre america,adevaru este asta ce vil spun eu,care am umblat prin america mai peste tot pana si prin ghetouri rau famate,nimeni nu sa legat vreodata de mine,iar daca mau intrebat de unde is ca vorba aia vad cum vorbesti le-am spus RO, la care toti absolut orice om din america iti zambeste si spune wow cool cum e acolo bla bla, pana si arabii mai zambesc iti vorbesc frumos, aaaa Romania Hagi, Nadia, da stiu fotabla bla bla.Sa vie unu sa zica aaaa frate esti naspa RO e jale, niciodata.
Cam asta e diferenta dntre Germanii tai si America.De ce nu emigrezi in america,sunt aici orase pline de germani,uite un oras mare Pittsburgh nemti la greu,si sunt si orasele mici numa cu germani.
Dar sa vii sa spui ca tie rusine sa spui ca esti roman,adica ca tie rusine de ce esti e de ras sincer,adica te desconsideri singur laughing ca pana la urma tu esti roman,nici regele ala sau ce mai era na spus vreodata ca ii ete rusine cai roman. Teai trezit tu ala neamtu ala foarte cinstit,adica germanu ala care pe la spate impartea teritorii noapte pe ascuns,exact ca si guvernatii astia din RO acum laughing care este diferenta dinre germani si romani? Nici una, nemtii tai neau vandut la rusi, asta asa fara macar sa ne intrebe, ei se considerau superiori, nu trebuiaiu ei sa dea explicatii nimanui.Iau impartit pe polonezi cu rusii la fel pe ascuns, noapte fara ca nimeni sa stie.Tu de astia vii si povestesti pe aici cas cinstiti germanii astia? Pff du-te fate si spune alora care nici nu stiu undei RO pe harta.Mai vrei sa mai stii ceva? Aaaa cai Germania bogata, cai franta bogata si etc dar nu-ti pui intrebarea de ce? Pai tarile astea ce spui tu au sclavagit lumea ba asta au facut mii de ani au scalavagit alte popoare.O sa spui vai dara au fost si destepti.Au fost dar stii de ce? Pt ca au avut timp sa fie destepti, pentru ca au avut timp sa se ocupe si cu alteceva decat cu munca.Atunci cand esti scalv nu mai ai timp nici sa dormi laughing iar daca esti stapan de scalvi nu mai stii ce sa faci sa treaca timpul laughing asa ca te apuci sa studiezi, orice, te apuci sa inventezi orice, ai timp, nu vine nimeni sa iti dea in cap.De asta tarile astea is unde sunt nu ca s-ar fi nascut ei mari destepti. Unde pui ca ei initial erau barbari, doara foloseau forta fizica, au asuprit popoare, le-au liuat valorile si le-au folosit in scopul lor, pentru ei.Nu te gandii ca au avut ei mari inteligente. Exemple is balamuc.De unde era ala la romani care a facut podu peste dunare de au intra romanii in Dacia? Era cumva roman? Era pe dracu era din Damasc laughing si tot asa aia colectau inteligente de peste tot, de aia sunt astazi unde sunt.Nu sunt acolo de cinstiti ceau fost stai tu linistit.Cam asta e viata frate, daca o sa te superi sa fii sanatos, ca oricum nu-i prima data.Bine stiu deja ca eu vorbesc numai aiurea am aflat ceva mai devreme dintr-un mesaj deal tauNici o problema eu nu ma supar stai linistit.

| RAY explică (pentru relian):

Nu vreau sa fiu rau dar tu consumi heronia cand intri pe TPU? intrebarea nu este un atac sau jignire

| relian a răspuns (pentru RAY):

Stai linistit,eu nu ma supar,nu ai jignit cu nimic, ai intrebat si tu doara laughing ca idee eu nici alcool nu beau, droguri? ar da mafiotii faliment daca tot globu ar consuma bauturi alchoolice sau droguri ca si mine laughing
Stiu ca te supara rau adevarul, tot ce eu spun este adevar, dar pe tine si pe multi ii deranjeaza si mai rau atunci cand lanaga ce scriu bag maimuta aia care rade laughing adica asta laughing, asta cred ca va faceti sa va enervati rau de tot.Adevaru nu trebuie sa supere pe nimeni, ce ma asteptam eu pe aici si in general, este ca oamenii sa recunoasca atunci cand ceva este adevarat, sa spuna, da frate ai dreptate.Nu am vazut unu sa spuna pe aici asa ceva, nimeni ceara daca si ei vad ca cineva are dreptate, stiu 100% ca asa este, niciodata nor sa recunoasca.De ce? Nu stiu, poate ca asa e romanu.Ba mai mult, cineva caruia i-am dat un raspuns, dupa cea vazut ca am dreptate, a trecut la jigniri, la cuvinte urate, desi si el recunostea ca am dreptate. Spune si tu cum sa nu rad laughing
Faptu ca tu trebuie sa traduci ce eu scriu arata cat te duce ceva acolo sus la mansarda.Ce am scris eu gresit aici si ce anume nu intelegi tu din ce am scris aici?

| Vanishgold a răspuns:

Da. Poți renunța la ea oricând dacă îți iei alta laughing

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Fara a lua alta ma refer

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Nu ai cum să nu aparții niciunui stat.

| relian a răspuns (pentru Vanishgold):

De Apatrizi ai auzit? Banui ca nu,altfel nu mai aveai raspunsu ala. Apatrizii sunt persoane care nu au nici o cetatenie, sau persoane care isi pierd cetatenia fara a deveni cetateni ai altui stat
Nu ma intreba daca sunt astfel de oameni, sau cum poti ajunge sa fii apatrid, dar termenul exista in dictionare.

Acum intr-o zi cautam ceva legat de cetatenie si intimplator (asa trecand prin ceva reguli, legislatie, de pe sitele guvernului roman), mi-am amintit si de chestia asta.Acolo spune, nu mai stiu exact unde, dar scrie sigur ca sunt romani care au pasport de apatrid, scria cum pot aia sa isi redobandeasca cetatenia din nou.Pasaportu din ce am spicuit,nici nu prea eram curios,cautam altceva, deci pasaportu are o alta culoare, maronie sau ceva de genu asta si nu stiu exact ce spunea acolo ca scrie pe pasaport, dar este diferit de pasaportul unui cetatean.

Ca sa vezi ce chestie interesanta nu? Cei mai multi is dau doara cu presupusu, cei mai naspa cred ca ce cred ei asa si este.
Scuze dar am vazut si eu comentarii pe aici si ma bagai. Daca ma injuri asta e, nu ma supar nicicum.

| Vanishgold a răspuns (pentru relian):

O fi existând termenul, dar tu ai spus că e posibil să nu existe oameni care să facă așa ceva. Chiar nu înțeleg de ce te-ai băgat în seama că întrebarea nu era a mea și nici nu mă interesa explicația ta. Poți să mă ocolești când mă mai vezi. Merci! happy

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Ingeras te a suparat relian?

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

laughing
Știe el de ce nu-l agreez. Oamenii aroganți și plini de ei nu-i am la suflet. happy

| relian a răspuns (pentru Vanishgold):

Am spus doar,dar exista stai linistita. odata ce aia au aratat si cum arata un pasaport de apatrid.
Apoi eu am raspuns si celui care intreba,dupa care am raspuns si tie, iar daca ai citit ai vazut ca am intrat si am spus scuze bla bla nu cred ca am injura sau vorbit urat.Dar na esti si tu tot romanca, doar nu era sa faci exceptie laughing
De vazut nu te vad, sincer nici nu-s curios de tine, dar cand vad unia care is dau asa aere de mai invatati, sincer nu pot sa trec mai departe.Cum sa spui balarii si sa lasi asa? Spune ceva corect si nimeni nu are nimic cu tine.Veniti si va dati cu presupusu, dar fara a specifica ca e doar parerea voastra, ca e doar o presupunere ca asa ar fi.

| Vanishgold a răspuns (pentru relian):

Pai ma baiatule, nu tot tu mi-ai zis ca nu stii sigur daca exista persoane? Tu nu ai facut o preuspunere?
Si scuteste-ma de aerele tale de american nesimtit ca sunt multi din astia ca tine care uita de unde pleaca. Cine stie ce viata ai, dar online te dai cocos. Inainte sa comentezi, arunca o privire peste ceea ce scrii si ma mir cum de te lasa sa postezi raspunsul la cate greseli ai. Si nu ma intereseaza ce esti, ce nu esti, felul in care scrii, spune ceva despre tine, iar felul tau de a scrie imi spune ca esti prost de bubui. Pot sa fiu si nesimtita daca vrei happy

| relian a răspuns (pentru Vanishgold):

Hai pe mine ca pe mine cum de lasa astia pe aici sa postez,avand in vedere greseli,dar cum ramane cu tine,care esti o mahalagioica,care jignesti oamenii fara nici un motiv.laughing
Deci tu sa faci oamenii prosti,nesimtiti si etc se pare nu-i nici o problema,dar cineva care ar gresi la scriere ala trebuie eliminat laughing gandesti nemaipomenit,nu stiu cum de nu iti dau astia ceva premii pe aici,asa de mult iti arde capu.
Am avut un comentariu la adresa ta,a fost doara o observatie, deja ai sarit in sus ca arsa cum de isi permite X sa imi faca mie observatie, eu mare inteligenta laughing pfff sincer esti slaba rau, mai slaba decat f multi de pe aici.Ok scuteste-ma de comentariile tale, nu te mai obosi sa scrii nimic bine? Daca mai primesc un co, mentariu de la tine o sa te reclam si crede-ma nu vreau sa fac reclamatii nimanui.

| Vanishgold a răspuns (pentru relian):

Am sărit în sus pentru ca știu cu cine vorbesc laughing nu accept o conversație cu un imbecil frustrat. Singura persoana pe care am jignit-o ești tu și îți meriți toate caracteristicile pe care ți le-am înșirat. Demonstrează tu ca ești mai matur și cu mai multa minte și ocolește-ma, fă-te că nu mă vezi. Merci! happy

| Vanishgold a răspuns:

Pai tu ai aratat cât poți laughing ți se pare că mi-e rușine că sunt româncă? laughing ție îți e ca ești un frustrat care cauta atenție prin comportamentul ăsta de nesimțit needucat și necizelat. Ziceai ca ai mai mulți ani decât are tata. Și? Unde ii ai? Pe hârtie poate că nu-i arăți. Te iei în gura cu o puștoaică ca mine? Of, și mai vorbim de nivel. Ma lași mă, înalt ca bradu', prost ca gardu!

| Lucian2473 a răspuns:

Din pacate nu se poate! Este lege ca cetatenia dobandita rpin nastere sa fie permanenta. Nu o poti retrage pentru ca te-ai nascut cu ea.
Am citit cateva comentarii si am vazut ca doresti asta ca sa scapi de rusinea de a te fi numit Roman. De rusine nu scapi. Pentru ca rusinea nu sta in acte. happy Chiar daca iti poti retrage cetatenia de Roman, cand te va intreba cineva ce nationalitate esti, vei spune ca Spaniol, de exemplu. Dar in constiintas tii ca essti nascut Roman si din nou mori de rusine. Asa ca... poti fugi dar nu te poti ascunde.

| denisdobra10 a răspuns:

Sa ti-o pierzi nu prea se poate, decat probabil prin ordin de la presedinte, dar cel mai probabil nu-l vei Asasina pe Dragnea ca sa se intample asta... Desi nici in cazul acela nu cred ca ti-ai pierde cetatenie ca o tara intreaga ar fi de partea ta. happy