| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! In curand ma voi muta din strainanate inapoi in Romania si voi avea nevoie sa ma inscriu din nou la scoala dar habar n-am cum, stie cineva unde si cum as putea face asta in Bucuresti? De asemena, m-am gandit la cateva licee din sectorul 1 la care as vrea sa ma duc, cum anume ma pot asigura sa intru strict la unul dintre acele licee? Care este procesul de transfer? Si ce anume ar trebui sa am la dosar?
Si inca ceva, imi poate spune careva daca informatiile referitoare la echivalearea studiilor pentru cei ce revin la scoala din strainatate in Romania de pe acest site mai sunt inca in vigoare sau nu? https://www.hotnews.ro/......natate.htm
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci echivalarea studiilor din strainatate, depunand un dosar la Inspectoratul Scolar din Bucuresti, daca acolo o sa ai domiciliul.
Detalii vezi aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-12

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Întrebi la minister ce acte ai nevoie pentru echivalarea studiilor, când pleci de acolo, să vii cu ele, căci după ce ai plecat, este mai greu să le obții de la distanță.
2. Cu acele acte și cerere, ministerul îți echivalează studiile aici. Apoi vei ști în ce clasă de liceu ești.
3. După ce ai studiile echivalate de minister, mergi la liceul unde dorești să aterizezi și faci cerere de admitere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te vei muta probabil din urmatorul an scolar.