| yoyoalecs a întrebat:

In Romania e legal sa lucrezi ca si freelancer in webdesign fara o societate sau ceva? Adica cat de legala e treaba in cazul minorilor dar si a majorilor? Multumesc, Funda!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Din punct de vedere legal, ca si freelancer poti lucra daca esti PFA. Iti poti face si o intreprindere individuala. Altfel nu-i tocmai legal, trebuie totusi sa platesti impozit la stat, iar in cazul in care nu iti declari veniturile normal ca nu mai putem vorbi despre legalitate...

| yoyoalecs explică (pentru TheAce):

Multumesc pentru raspuns.Care ar fi cea mai avantajoasa varianta(desigur, in care situatie am mai putin de dat la stat, adica sa pierd mai putini bani). Daca te rog pentru cea mai avantajoasa sa imi spui si toate impozitele platite intr-un an si cat la suta fiecare?

| TheAce a răspuns (pentru yoyoalecs):

Impoyitul e mereu acelasi: 24% pe venit + impozitul pe salarii daca iti deschizi intreprindere cu angajati. Plata se face tot la 3 luni (trimestrial). Cel mai avantajos ar fi sa iti deschizi PFA (persoana fizica autorizata). Cu aproximativ 1400 Ron ai rezolvat toate taxele si birocratiile.

| yoyoalecs explică (pentru TheAce):

16% pe venit...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal daca esti autorizat ca PFA sau ai o firma organizata intr-o forma juridica prevazuta de OUG 44/2008 sau L.31/1990.